Operacja Kopciuszka, czyli chirurgiczne poprawianie wyglądu stóp

25 sierpnia 2014

Mała, zgrabna stopa to marzenie wielu kobiet. Moda na odpowiedni kształt i wielkość tej części ciała obserwowana jest wśród kobiet od wieków. Co jednak zrobić, gdy natura nie obdarzyła nas ładnymi stópkami w rozmiarze 37? Można poddać się operacji plastycznej!

Wbrew pozorom, dążenie do posiadania możliwie najmniejszego rozmiaru buta nie jest domeną Azjatek, które już przed wiekami słynęły ze związywania stóp i upychania ich do malutkich bucików. W XXI w. niemal na całym świecie kobiety nadal pożądają stóp, które pięknie prezentują się w każdym typie obuwia. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, kliniki chirurgii plastycznej zaczęły oferować zabiegi upiększania stóp, nazywane też „operacjami Kopciuszka”.

Five Pairs Female Feet Close Up

Zabiegi poprawiające wygląd stóp stały się bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, lecz rośnie już także liczba europejskich klinik proponujących tego rodzaju operacje. Dzięki nim, panie mogą dopasować swoje stopy do butów, które najbardziej im się podobają. Problem w tym, że raczej trudno jest znaleźć medyczne uzasadnienie przeprowadzania takich ingerencji w naturalny wygląd, a dostosowanie określonych partii ciała do stroju wydaje się być, co najmniej zaskakujące. Zawsze przecież można kupić buty o większym rozmiarze, a nawet wykonać je na indywidualne zamówienie. Mimo to, kobiety mające pieniądze i dostęp do takich modyfikacji, chętnie się na nie decydują. Jak zauważają chirurdzy przeprowadzający zabiegi – choć może wydawać się, że pacjentkami kieruje próżność, to jednak operacje te dają paniom pewność siebie i mogą rzeczywiście podnieść jakość ich życia, rodząc pozytywne odczucia wobec własnej osoby.

Operacje plastyczne stóp obejmują głównie zwężanie stóp oraz skracanie palców. Można dokonać również wydłużenia placów, bądź wstrzyknąć tłuszcz w podeszwę stóp, by zwiększyć komfort chodzenia w butach na bardzo wysokich obcasach. Ponadto, przeprowadza się zabiegi redukujące dolegliwości takie, jak haluksy czy inne deformacje stóp, które utrudniają chodzenie w obuwiu różnego typu. Czasem jest to więc nie tylko chęć uzyskania ładniejszego wyglądu, ale również zabieg chirurgiczny wynikający ze wskazań medycznych. Mimo różnorodności zabiegów oferowanych w ramach plastyki stóp, nie wszystkie prośby klientek są realizowane. Specjaliści podkreślają, że istnieją przypadki, w których odmawiają wykonania operacji, ponieważ mogłaby ona w znacznym stopniu utrudniać poruszanie się, a potrzeba długotrwałej rekonwalescencji bywa czynnikiem decydującym o rezygnacji z poprawy wyglądu stóp.

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Zabiegi chirurgii plastycznej