Czym są nutrikosmetyki?

19 września 2022

Kosmetyki nie muszą być aplikowane bezpośrednio na skórę i włosy. Mogą działać od środka, wzmacniając strukturę włosa, płytkę paznokcia czy elastyczność skóry. Tym właśnie są nutrikosmetyki. Innowacyjne suplementy diety lub leki, których stosowanie ma zapewnić zdrowie i piękny wygląd.

W sklepach dostępne są nutrikosmetyki przeciw wypadaniu włosów, pojawianiu się zmarszczek czy rozdwajaniu paznokci. Odpowiednio dobrane składniki mineralne przeciwdziałają niedoborom witamin i mikroelementów, które niekiedy ciężko dostarczyć za pomocą codziennej diety. Wtedy z pomocą idą specjalistyczne nutrikosmetyki wzbogacone np. o kwas hialuronowy, krzem, witaminę E, biotynę czy witaminę A. Ważnym składnikiem takich preparatów są także białka i peptydy. Jak na nasz organizm wpływają poszczególne składniki?

Kolagen, białka i peptydy

Najlepszy zestaw składników, aby zatrzymać procesy starzenia się skóry. Tego typu nutrikosmetyki zapewniają ujędrnienie i uelastycznienie skóry, a nawet jej pogrubienie, dzięki czemu cera jest silniejsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Oleje roślinne

Szereg nutrikosmetyków zawiera np. olej z wiesiołka, z pestek dyni, olej lniany. Dzięki zawartości witaminy E oraz tłuszczów omega-3 i omega-6, skóra odzyskują elastyczność, odbudowuje się też bariera hydrolipidowa, która jeszcze szczególnie ważna w przypadku skóry dojrzałej.

Biotyna, krzem i cynk

Niezwykle  cenne minerały, które są szczególnie ważne, aby w dobrej kondycji utrzymać włosy i paznokcie. Przy ich braku włosy tracą blask i rozdwajają się, podobnie płytka paznokciowa – robi się bardzo łamliwa.

Słowo „nutri” oznacza odżywianie, bo właśnie w ten sposób mają działać tego typu kosmetyki – odżywiając komórki i przyśpieszając procesy odnowy i wzrostu. Skład nutrikosmetyków opiera się na roślinnych ekstraktach, więc są bezpieczne. Niemniej w razie wątpliwości zawsze można skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie dawkowanie przy poszczególnych problemach zdrowotnych, np. przy chorobach tarczycy należy unikać suplementów z jodem czy biotyną, a kobiety w ciąży nie powinny zażywać medykamentów z witaminą A.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne, Trendy