Mniej osób kupuje w popularnych drogeriach

18 listopada 2022

Nawyki po pandemii oraz stale rosnąca inflacja mocno odbiły się na wynikach sprzedażowych popularnych drogerii. Zgodnie z najnowszymi danymi z raportu przeprowadzonego przez UCE i Proxi.cloud aż o 24 proc. spadła liczba wizyt w sklepach stacjonarnych. Eksperci twierdzą, że taka tendencja się utrzyma przez kolejny rok.

Analiza dotyczyła najbardziej znanych placówek: sieci Rossmann, Hebe, Super-Pharm i Natura. Sprawdzano sytuację w ponad 2300 sklepach. Okazuje się, że klientów jest mniej od 6 proc. do prawie 24 proc. Najgorsza sytuacja jest w drogeriach Heba i Natura, bo w obu spadek wyniósł ponad 23 proc. W przypadku Super-Pharm było to 20 proc. Najlepiej w dobie kryzysu radzi sobie sieć Rossmann, która odnotowała tylko 6-procentowy spadek częstotliwości wizyt w sklepach.

Mniej klientów w galeriach handlowych przekłada się na mniejszą liczbą klientów w drogeriach. Ponadto wiele osób woli teraz zamawiać kosmetyki online niż iść do sklepu. To nawyk po lockdownach. Ponadto kosmetyki nie są produktem pierwszej potrzeby i osoby, których budżet znacząco się obniżył, po prostu rezygnują z zakupów w drogeriach. Większy ruch w sklepach spodziewany jest w grudniu, ale zaraz po Bożym Narodzeniu ponownie drogerie będą notować niższe wyniki. Ma to potrwać przynajmniej do połowy przyszłego roku. Wtedy jest szansa na opanowanie inflacji i lepszą sytuację finansową Polaków.

Najnowszy raport wskazuje też spadek unikalnych klientów. Najmniej nowych klientów ma sieć Natura – aż o 41 proc., następnie Rossmann około 35 proc., Hebe o 32,9 proc. oraz Super-Pharm, gdzie spadek unikalnych klientów wyniósł 21,6 proc. Wiele osób zapomniało już o czasach pandemii, dlatego entuzjazm wobec możliwości zrobienia zakupów stacjonarnych, który można było obserwować w ubiegłym roku, minął.

Raport został opracowany w okresie od początku października 2021 roku do końca września 2022 roku. Analizie poddano ponad 1,1 mln konsumentów, którzy w tym czasie robili zakupy w drogeriach, pod warunkiem że trwało to więcej niż 2 minuty, ale nie dłużej niż 2 godziny.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Trendy, Wiadomości