Cera tłusta i mieszana – jak pielęgnować?

31 marca 2023

Cera tłusta i mieszana potrafi sprawić sporo kłopotów i powinna być odpowiednio pielęgnowana. Ten typ cery posiada wiele młodych dziewcząt, ale zdarza się też wśród dojrzałych kobiet. Na drogeryjnych półkach znajdziemy mnóstwo kosmetyków przeznaczonych właśnie do takiej skóry, ale nieodpowiednio dobrana pielęgnacja, szczególnie ta specjalistyczna, może zaszkodzić. Dlaczego skóra jest tłusta lub mieszana i co robić, by przywrócić jej równowagę?

Cera tłusta i mieszana, czyli jaka?

Przez lata uważało się, że tłuste czoło i suche policzki to taka uroda, a nadmiar sebum trzeba usuwać i osuszać. Tego typu mity i idące za nim nieodpowiednie traktowanie sprawiały, że skóra tłusta lub mieszana zamienia się w trądzikową i problematyczną. Nadal może tak być, ale dziś tego typu cera to nie wyrok. Nie trzeba też być specjalistą, aby wiedzieć, że cera, która produkuje za dużo sebum, jest zwyczajnie przesuszona. Remedium na kłopoty związane z tłustą skórą jest skuteczne nawilżanie. W praktyce oznacza to kosmetyki, które głęboko wnikają w skórę i skuteczne wiążą wilgoć. Aby tego typu pielęgnacja przyniosła skutek, skórę najpierw trzeba jednak oczyścić.

Nadmiar sebum, czyli naturalnej warstwy ochronnej skóry, sprzyja namnażaniu się bakterii. Właśnie dlatego skuteczne i jednocześnie delikatne oczyszczanie jest tak ważne w przypadku cery tłustej lub mieszanej. Ważne jest, aby wybierać lekkie emulsje lub glinki, które nie będą miały w składzie mocnych detergentów. Co prawda skutecznie oczyszczają one skórę, ale potrafią ją też podrażnić i skłonić do nadprodukcji substancji ochronnych. W ten sposób koło się zamyka. Aby je przełamać, niezbędne jest używanie delikatnych produktów czyszczących opartych na przykład na wspomnianych już glinkach. Idealnie nadadzą się do tego te delikatne, takie jak biała czy różowa glinka francuska.

Naturalne składniki czy laboratoryjne formuły?

Ostatnie lata w branży kosmetycznej minęły pod znakiem naturalnej pielęgnacji. Krótkie i proste składy kosmetyków stały się atutem, a świadoma pielęgnacja nikogo już nie dziwi. Cera tłusta i mieszana może sporo zyskać na pielęgnacji w oparciu o naturalne składy. Wybierając je, warto jednak pamiętać, by robić to stopniowo i uważnie obserwować stan skóry. Nagłe zmiany mogą jej zaszkodzić, a ziołowe składniki wbrew pozorom uczulają częściej niż syntetyczne. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto szukać bogatych, naturalnych kosmetyków dedykowanych właśnie nawilżaniu.

Świetna kondycja skóry to przede wszystkim dokładne poznanie jej potrzeb. Nawilżające lekkie formuły, które nie obciążają skóry, to podstawa skutecznej pielęgnacji. Jest ona szczególnie ważna dla kobiet, które na co dzień stosują makijaż. Kolorowe kosmetyki dla cery tłustej i mieszanej, takie jak podkłady czy korektory, muszą być lekkie i matujące. Nie można też nakładać ich zbyt dużo. W przypadku pielęgnacji warstwowej kluczowy jest też czas, który trzeba dać skórze na przyjęcie poszczególnych kosmetyków. Nie każda cera lubi minimalizm, jednak w przypadku tłustej lub mieszanej z pewnością warto tego spróbować. Nadprodukcja sebum bardzo często jest oznaką przeciążenia skóry.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne