Chelatowanie, czyli restart dla Twoich włosów

2 sierpnia 2022
Dbasz o swoje włosy, pielęgnujesz je z troską, ale wciąż nie jesteś zadowolona z ich kondycji? Powodem może być twarda woda. Mycie włosów w takiej wodzie oblepia je i obciąża, przez co możesz mieć wrażenie niedomycia.  Twoje włosy wciąż są łamliwe, suche i matowe.  Jak może pomóc Ci w tym problemie chelatowanie włosów?

Czym jest chelatowanie włosów?

Chelatowanie to usuwanie z włosów osadu z twardej wody oraz chemikaliów z basenu i pozostałości innych produktów do stylizacji fryzury. Nadbudowa mineralna i zanieczyszczenia na włosach ograniczają odżywcze działanie kosmetyków nawilżających i wzmacniających. Włosy pozostają szorstkie, matowe, plączą się i puszą. Twarda woda niekorzystnie działa też na skórę głowy. Wysokie stężenie minerałów w wodzie powoduje zapychanie mieszków włosowych, co z kolei może wywołać swędzenie skóry i wypadanie cebulek. Aby zapobiec temu warto wykonać  głębokie oczyszczenie włosów. W tym celu możesz wykorzystać szampon chelatujący lub samodzielnie przygotować mieszankę chelatującą. Będziesz potrzebować jedynie witaminy C, kwasku cytrynowego oraz maski emolientowej lub humektantowo-emolientowej.

Dzięki chelatowaniu usuniesz niezdrową barierę z powierzchni swoich włosów, przygotowując je właściwie do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Po takiej kuracji Twoje włosy  staną się miękkie i gładkie w dotyku.

Jakie włosy potrzebują chelatowania?

  • suche
  • matowe
  • szorstkie
  • niesforne, puszące się
  • z tendencją do rozdwajania się końcówek
  • narażane na działanie chloru lub soli morskiej

Główne składniki chelatujące w kosmetykach

Kosmetyki resetujące mają silniejsze działanie niż zwykłe szampony oczyszczające. Usuną suchy szampon, pianki, lakiery, żele, preparaty niewymagające spłukiwania.  W skład szamponów przeznaczonych do chelatowania włosów wchodzi substancja organiczna tworząca chelaty z jonami metali – wapnia i magnezu, które zawiera woda. Dzięki aktywnemu wiązaniu się jonów osad mineralny znika i powstaje chelat, którego następnie pozbywasz się spłukując włosy.
W kosmetykach chelatujących są obecne silne przeciwutleniacze, zwalczające wolne rodniki oraz związki takie jak EDTA, glukonian sodu, kwas fitynowy. Do rzadziej spotykanych składników chelatujących należy L-karnityna, cytryniany, kwas asparaginowy i chlorofil.

Efekty po chelatowaniu

Restart należy wykonywać w zależności od rodzaju włosa. Jeśli Twoje włosy są suche wystarczy jak zrobisz to dwa razy w miesiącu. Po zabiegu zastosuj odżywkę z emolientami, proteinami lub humektantami. Detoksykacja pozwoli Ci uzyskać zadowalające efekty, które wpłyną na poprawę wyglądu i kondycji Twoich włosów. Należą do nich:
  • głębokie oczyszczenie włosów i skóry głowy
  • ograniczenie gromadzenia się szkodliwych minerałów
  • przywrócenie naturalnej równowagi pH
  • odbudowanie struktury włosa
  • lepsze rezultaty po zabiegach pielęgnacyjnych i fryzjerskich
  • miękkie i lśniące pasma
Jeśli twarda woda w Twoim domu jest głównym problemem, rozważ inwestycję w system filtracji wody lub słuchawkę prysznicową z filtrem mineralnym. Staraj się myć włosy w przegotowanej, odstanej wodzie, z której wytrącił się osad.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne, Trendy