Ultradźwięki w kosmetyce i medycynie estetycznej

8 sierpnia 2019

Chcesz mieć piękną, elastyczną i odżywioną skórę, a kremy, których używasz nie zawsze przynoszą zadowalające efekty? Nie musisz od razu korzystać z usług chirurga plastycznego, wystarczą ultradźwięki, które są jedną z najskuteczniejszych metod w walce z niedoskonałościami skóry.

Czym zatem są ultradźwięki? Nazwą tą określa się niesłyszalne dla ludzkiego ucha drgania mechaniczne o częstotliwości większej niż 20 kHz. W kosmetyce i medycynie najczęściej wykorzystuje się fale o częstotliwości 1 MHz i 3 MHz. Pobudzają one procesy regeneracyjne oraz przyspieszają metabolizm komórek.

Ultradźwięki wykorzystywane są m.in. do: dogłębnego oczyszczenia cery, redukcji zmarszczek i poprawy napięcia skóry, usuwania sińców pod oczami, usuwania przebarwień i blizn, redukcji trądziku i niedoskonałości cery, zmniejszenia porów, nawilżenia cery, zmniejszenia nadmiaru tkanki tłuszczowej, redukowania cellulitu.

Ultradźwięki

Maksymiv/bigstockphoto.com

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów wykonywanych za pomocą ultradźwięków jest peeling kawitacyjny. Polega on na złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia emitującego ultradźwięki. Tuż po zabiegu skóra twarzy jest zaczerwieniona i wrażliwa na promienie UV. Z tego też względu po zabiegu należy przez 3 tygodnie unikać słońca i odpowiednio chronić skórę przed promieniowaniem.

Peeling kawitacyjny szczególnie zalecany jest osobom, które zmagają się np. z trądzikiem, w tym również różowatym, mają zanieczyszczone pory i zaskórniki, łojotok, przebarwienia, zmarszczki, nadmiernie przesuszoną lub poszarzała i zmęczoną skórę. Dobra wiadomość jest taka, że peelingowi kawitacyjnemu mogą poddać się nawet osoby o cerze bardzo wrażliwej i naczynkowej. Aby efekty były widoczne i zadowalające, zaleca się wykonać od 5 do 6 zabiegów. Koszt jednego waha się od 40 do 100 zł.

Innym popularnym zabiegiem przy użyciu fal dźwiękowych jest liposukcja ultradźwiękowa zwana także lipolizą ultradźwiękową. Plusem jej jest to, że jest nieinwazyjna, a skutecznie zmniejsza tkankę tłuszczową, ponieważ fale dźwiękowe niszczą błony komórek tłuszczowych. W ten sposób tłuszcz przedostaje się do krwi, skąd trafia do wątroby, gdzie jest rozkładany, a następnie wydalany z organizmu. Tego rodzaju liposukcja najczęściej przeprowadzana jest na brzuchu, biodrach, udach czy ramionach, a jej pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.  Najlepiej jest jednak wykonać kilka zabiegów – od 5 do 10. Dzięki temu zmniejszymy ilość tkanki tłuszczowej, zredukujemy cellulit, poprawimy napięcie skóry, zredukujemy blizny i rozstępy. W zależności od obszaru poddawanemu liposukcji cena jednego zabiegi wynosi  od 70 do 150 zł.

Sonoforezę z kolei możemy stosować zarówno na twarz jak i ciało. Ten rodzaj zabiegu przy użyciu ultradźwięków polega na wprowadzeniu substancji aktywnych – leczniczych lub kosmetycznych – w głębokie warstwy skóry. Najczęściej są to mieszanki witamin, substancje nawilżające lub odmładzające. Sonoforeza polecana jest osobom, które mają np. suchą, poszarzałą, zmęczoną i wiotką skórę, zmarszczki, cellulit i nadwagę, trądzik różowaty i pospolity, rozszerzone naczynia włosowate, cienie pod oczami oraz rumień i przebarwienia skórne. Sonofronezę przeprowadza się zwykle w seriach 10-15 zabiegów. Cena jednego wynosi od ok. 35 do 80 zł.

Stosowanie ultradźwięków na twarz i ciało jest skuteczne i bezpieczne, ale nie w każdym przypadku można wykonać zabieg. Przeciwwskazaniem są: ciąża i karmienie piersią, choroby nowotworowe, wirusowe, bakteryjne lub grzybicze zakażenia skóry, niewydolność krążenia, cukrzyca, epilepsja, rozrusznik serca i metalowe implanty w ciele, nadczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane oraz zły ogólny stan zdrowia.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Kosmetyka estetyczna