Termin ważności kosmetyków

23 czerwca 2022

Data ważności, którą możemy odszukać na opakowaniu naszego kosmetyku, informuje nas o czasie, w którym dany produkt powinniśmy wykorzystać. Jednak to tylko termin przydatności przewidywany przez producenta. W rzeczywistości zależy on jeszcze od rodzaju produktu, tego kiedy został otwarty oraz jak był przechowywany. Kiedy kosmetyk można uznać za przeterminowany i powinien wylądować w koszu?

Sprawdzanie terminu ważności kosmetyków

Zanim produkt zostanie wypuszczony na rynek przechodzi specjalne testy w ekstremalnych warunkach. Kosmetyki poddawane są wilgotności i skrajnym temperaturom, co pozwala określić ich trwałość i stabilność. Po otwarciu produktu konsument powinien zadbać o jego właściwe przechowywanie, aby ten nie zepsuł się szybciej niż założył producent i zachował deklarowane właściwości.

Data ważności nowego produktu

Jedną z najważniejszych informacji, jakie zamieszcza producent, jest data ważności kosmetyku, inaczej mówiąc data przydatności do użycia. Jeśli produkt będzie przechowywany w odpowiednich warunkach, zachowa wszystkie swoje właściwości i do czasu przewidzianego przez producenta będzie bezpieczny w użyciu. Na opakowaniu produktu możemy znaleźć zapis: „Najlepiej zużyć przed końcem: data” lub symbol klepsydry, po której zobaczyć możemy właściwą datę. Powinna być zapisana w formacie dzień/miesiąc/rok lub miesiąc/rok. Producent opisuje też inne miejsce, w którym odszukamy datę, np. „Najlepiej zużyć przed końcem: patrz spód opakowania”.  Prawo zabrania sprzedaży kosmetyków, które są niewłaściwie oznaczone i takich, których termin ważności upłynął.

Data ważności produktu po otwarciu

Datę kosmetyku po otwarciu znajdziesz na opakowaniu pod postacią znaku PAO (z ang. period after opening, czyli „okres po otwarciu”). Data PAO wyznacza czas, w przeciągu którego można bezpiecznie stosować kosmetyk, od chwili jego otwarcia. Znak PAO możemy rozpoznać po umieszczonym na opakowaniu symbolu otwartego słoiczka. Na symbolu lub tuż pod nim producent określił liczbę miesięcy, np. 3M, 6M, 9M. Symbolu PAO nie znajdziemy na produktach przeznaczonych do jednorazowego użytku, ponieważ po otwarciu powinny zostać zużyte w całości.

Kalkulator daty ważności kosmetyków

Jeżeli data kosmetyku nie została wydrukowana na opakowaniu możemy użyć kalkulatora ważności kosmetyków. Wystarczy wpisać do kalkulatora kod partii (batch code) lub numer partii (lot number) i markę kosmetyku , którą odszukasz na opakowaniu, zwykle na jego spodzie lub zgrzewie. Kalkulator kosmetyczny z łatwością znajdziemy w Internecie lub na stronie internetowej producenta.

Przeterminowane kosmetyki

Przestrzeganie daty ważności kosmetyków jest bardzo istotne ze względu na nasze zdrowie. Skóra wchłania substancje i składniki chemiczne, które są zawarte w kosmetykach. Kosmetyki zmieniają swój skład pod wpływem czasu i innych czynników, np. tlenu czy bakterii, szczególnie jeśli do nakładania preparatu używamy palców zamiast szpatułek. Ważne jest, aby dokładnie domykać opakowania kosmetyczne, aby powietrze nie spowodowało szybszego zepsucia się produktu.

Sprawdzając, czy dany produkt nadaje się do użytku, należy przyjrzeć się jak wygląda i pachnie oraz czy był prawidłowo przechowywany. Rozwarstwienie, zmiana koloru lub zapachu, to znak, że powinniśmy wyrzucić produkt.  Przeterminowany krem lub balsam może wywołać uczulenie.

Trwałość konkretnych kosmetyków

Przeciętna data ważności kosmetyku wynosi od trzech do pięciu lat od jego produkcji. Poniżej przedstawione są przybliżone okresy przydatności po otwarciu danego produktu.

Preparaty pielęgnacyjne

  • Krem do twarzy – około 6 miesięcy
  • Balsam/mleczko do ciała – 6-12 miesięcy
  • Krem z filtrem UV/samoopalacz – 1 sezon

Kosmetyka kolorowa

  • Fluid/podkład do twarzy – 12 miesięcy
  • Tusz do rzęs – około 3 miesięcy
  • Szminka/błyszczyk do ust – 24 miesiące
  • Konturówka do oczu/ust – 12 miesięcy
  • Cienie do powiek/ pudry/ róże – około 36 miesięcy

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne