Przebarwienia po trądziku – jak się ich pozbyć

20 sierpnia 2021

Trądzik to trudna w leczeniu choroba, która odbiera pewność siebie nie tylko nastolatkom. Zmiany hormonalne, dieta czy stres mogą wpłynąć na pogorszenie stanu skóry w każdym wieku. Profesjonalne leczenie zmian trądzikowych może przynieść spektakularne efekty, jednak każdy stan zapalny skóry pozostawia na niej ślad. Istnieje sporo terapii, które skutecznie spłycają nie tylko potrądzikowe blizny. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Walka z bliznami – od czego zacząć?

Każdy, kto wyleczył trądzik, wie, jak ważne jest profesjonalne wsparcie. Dlatego dermatolog to nasz pierwszy przystanek w walce o gładką i zdrową skórę. Lekarz już w czasie jednej wizyty potrafi ocenić, jak głębokie są blizny i jaka metoda będzie w ich przypadku najskuteczniejsza. To bardzo ważny krok. Dlaczego? Skóra trądzikowa potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji i delikatnego traktowania.

Jeśli okaże się, że w przypadku blizn, z którymi się zmagamy, skuteczne będą zabiegi kosmetyczne, z pewnością warto się im poddać. Podstawą bezpieczeństwa, nie tylko w przypadku cery problematycznej, będzie wybranie sprawdzonego gabinetu medycyny estetycznej.

Poznaj wroga i wybierz strategię

Trądzik jest przewlekłą chorobą dermatologiczną. Blizny po nim to uszkodzenia skóry właściwej. W naturalnym procesie regeneracji zostały one wypełnione tkanką włóknistą inaczej bliznowatą. Nie ulega ona pigmentacji, przez co przy głębokich bliznach jest szczególnie widoczne. Jeśli stanem zapalnym objęte były większe partie skóry, problem będzie równie uciążliwy jak trądzik. Szczególnie, że czas nie działa w tym przypadku na naszą korzyść. Z czasem gdy skóra traci kolagen, blizny mogą się pogłębiać.

Mimo że blizny potrądzikowe są zwykle efektem złej pielęgnacji i np. wyciskania  zmian ropnych, dotyczą aż 90% chorych. To częsty i złożony problem, ponieważ blizny są najczęściej niejednorodne. Dlatego kluczowy jest wybór odpowiedniej metody leczenia. Dwa najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne stosowane w przypadku blizn to dermabrazja i laseroterapia.

Obie mają na celu pobudzenie naturalnych procesów regeneracji. Pierwszy polega na mechanicznym starciu naskórka i spłyceniu blizny. Na podobnej zasadzie działają peelingi chemiczne. Laser jest skuteczniejszy. Mikrouszkodzenia, które powoduje, nie niosą za sobą ryzyka blizn. Dodatkowo laseroterapia znacząco pobudza produkcję kolagenu i regenerację naskórka. Dzięki temu koloryt jest naturalnie wyrównany, a skóra widocznie zdrowsza.

A może krem?

Gdy problem jest mniejszy, satysfakcjonujące efekty może przynieść stosowanie kremów lub maści na blizny. Wspierają one odbudowę skóry i aktywnie wyrównują jej koloryt. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku regularne stosowanie i naturalny skład. Jakich substancji szukać? Cenne okażą się: kwas hialuronowy, alantoina, witamina C i oczywiście kolagen. Im wyżej znajdziemy je w składzie produktu, tym lepiej.

Czy domowe sposoby mogą okazać się skuteczne w walce z bliznami? W tym przypadku warto zachować ostrożność i skupić się na kompleksowej pielęgnacji. Mimo że sok z cytryny, limonki czy wyciąg z zielonej herbaty jest chwalony za właściwości rozjaśniające, cerę problematyczną należy traktować delikatnie i z wyczuciem. Domowe eksperymenty szczególnie z kwasami zwykle jej nie służą.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Kosmetyka estetyczna, Porady kosmetyczne, Zabiegi kosmetyczne