Olejek rycynowy w trosce o pielęgnację skóry

5 stycznia 2015

Większość naturalnych olejków posiada cenne właściwości zdrowotne lub kosmetyczne. Olejek rycynowy od wieków jest powszechnie stosowany do pielęgnacji skóry. Sprawdza się m.in. w jej nawilżaniu. Jak go stosować?

Olejek rycynowy to jedna z tych substancji, które mają zbawienny wpływ na ludzką skórę. Choć w dzisiejszych czasach chętnie korzystamy z kosmetyków dostępnych na drogeryjnych półkach, to jednak właściwości oleju z rycyny doceniały już nawet kobiety żyjące w starożytnym Egipcie. Obecnie wraca on do łask, a jego stosowanie zalecane jest przez specjalistów z zakresu kosmetologii i dermatologii.

Olej rycynowy w tosce o urodę

Pozyskiwany z rącznika pospolitego olej rycynowy może być stosowany do różnorodnej pielęgnacji skóry, dlatego wykorzystuje się go w szerokiej gamie kosmetyków. Jest idealnym preparatem do skóry suchej i przesuszającej się. Można go mieszać z olejem kokosowym lub z jajkiem, a następnie wykonywać z niego maseczki nawilżające i odświeżające cerę.

Poza tym, że olej rycynowy nawilża, to także poprawia ogólny wygląd skóry twarzy. By nadać jej gładkości i świeżości, zaleca się wykonywanie tzw. olejowania. Niestety, zabieg ten nie służy wszystkim i u niektórych osób powoduje zatykanie porów. Jeśli jednak zdecydujemy się na jego wypróbowanie, warto sprawdzić, z jakim olejkiem należy go zmieszać przy konkretnym rodzaju cery.

Olejek rycynowy nadaje się też do pielęgnacji ust. W okresie, kiedy są one spierzchnięte, wystarczy wmasowywać w nie parę kropel olejku co wieczór przed snem. Poprawa widoczna jest po kilku dniach. Sprawdzi się także jako sposób na nawilżenie suchych dłoni, łokci, kolan. By poprawić ich wygląd, należy wmasować kilka jego kropli w określoną część ciała i odczekać kilkadziesiąt minut, aż się wchłonie. Olej rycynowy używany jest również do pielęgnowania skóry pokrytej rozstępami. Regularnie wsmarowywany w ciało, pozwala na ich rozjaśnienie i optyczne zmniejszenie.

Jedną z ważniejszych funkcji olejku rycynowego jest też przyspieszanie gojenia różnego typu wyprysków. Bez względu na powód powstawania pryszczy i krost, regularnie wcierany w nie olej pozwala na szybkie usunięcie niedoskonałości skórnych. Jest to możliwe, dzięki jego przeciwwirusowym i antybakteryjnym właściwościom.

Przy okazji warto wspomnieć, że olej rycynowy ma silne właściwości przeczyszczające, działające zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Ten fakt przez wiele lat wykorzystywano w naturalnej medycynie. Niemniej jednak olej rycynowy jest też składnikiem niektórych barwników, detergentów, lakierów.

Tagi:

Komentarze zablokowane

Opublikowano w: Wiadomości