Oleje marula i monoi w pielęgnacji ciała

27 czerwca 2016

Większość olejów to zarówno substancje nadające się do celów spożywczych, jak i świetne preparaty pielęgnacyjne do ciała. Jednymi z nowszych odkryć w świecie kosmetyki są oleje marula i monoi. Czym są, skąd pochodzą i jakie mają właściwości?

Olej marula to substancja porównywana do popularnego już nieco wcześniej oleju arganowego. Przypisuje mu się niezwykłe właściwości odmładzające. Stosowany jest przede wszystkim do pielęgnacji cery dojrzałej, wrażliwej oraz ze skłonnością do wyprysków i innych niedoskonałości, np. przebarwień. Świetnie sprawdza się także przy podrażnieniach.

Olej marula głęboko nawilża i ujędrnia, chroniąc przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, mogących przyspieszać fotostarzenie się komórek skóry. Olej działa też antybakteryjnie, dzięki czemu można używać go w celach oczyszczających. Stosowany bywa też jako baza pod makijaż. Jest także rewelacyjny w pielęgnacji włosów, odżywiając je, nawilżając i regenerując.

Riana222/bigstockphoto.com

Olej marula pochodzi z Afryki Południowej. Rośnie tam drzewo o tej samej nazwie, dające mieszkańcom pożywienie w postaci pysznych owoców oraz zapewniające smaczne i pożywne drinki z ich soku. Jako że owoce bogate są w witaminę C oraz węglowodany i sole mineralne, odgrywają bardzo istotną rolę w diecie tubylców regularnie narażonych na niedożywienie. Przy okazji owoce marula są ważnym elementem tamtejszej kultury. Wręczanie ich sobie to oznaka przyjaźni i pokojowych zamiarów. Natomiast z nasion marula produkuje się olej bogaty w substancje odżywcze, służący zarówno do celów kosmetycznych, jak i kulinarnych.

Olej monoi pochodzi z Polinezji Francuskiej. Wytwarza się go z kwiatu gardenii tahitańskiej. Żeby jednak nabrał wszystkich właściwości, jest wcześniej namaczany w oleju kokosowym. Podobnie jak olej marula, tak i monoi ma ogromne znaczenie kulturowe na terenach, z których pochodzi. Jest to pierwszy specyfik, jakiego matki używają do pielęgnacji niemowląt. Wielkim dobrodziejstwem jest już sam olej kokosowy, który bogaty jest w witaminy z grupy B oraz witaminę C, a także kwasy tłuszczowe oraz sole mineralne. Olej monoi zawiera natomiast substancje łagodzące i antybakteryjne. Wygładza skórę, chroni przed nieestetycznymi zmianami, pomaga zwalczyć trądzik i przyspiesza gojenie oparzeń słonecznych. Zalecany jest głównie osobom o cerze dojrzałej, wrażliwej i suchej.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Nowości kosmetyczne, Trendy