Na czym polega kriolipoliza?

5 lutego 2019

Zabiegi kriolipolizy są powszechnie stosowane w gabinetach kosmetycznych i lekarskich w celu zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej i opierają się na wykorzystaniu ich odkrycia, sprowadzającego się do tego, że przedłużone, kontrolowane, miejscowe chłodzenie tkanek może powodować rozpad (lipolizę) komórek tłuszczowych i następującą później utratę podskórnego tłuszczu, bez uszkodzenia skóry.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Zabieg kriolipolizy nie powoduje skutków ubocznych, nie wymaga wstępnych badań lekarskich, jednak całkowitymi przeciwwskazaniami do jego zastosowania są:

  • wszczepiony sprzęt medyczny,
  • ciąża,
  • cukrzyca u osób starszych,
  • choroby wątroby i nerek,
  • choroba Reynauda,
  • krioglobulinemia lub hipoproteinemia,
  • nadwrażliwość na zimno,
  • skóra podrażniona, ze znamionami, niewygojone rany, otarcia, stany zapalne skóry,
  • zaburzenia krążenia.

Efektami ubocznymi, niemającymi wpływu na zdrowie, mogą być jedynie dyskomfort  w miejscu przyłożenia głowicy urządzenia, zaczerwienienia czy zasinienia, lekki obrzęk lub bolesność miejsc poddanych zabiegowi. Wszystkie te objawy ustępują w czasie od kilkunastu minut do 48 godzin, w zależności od wrażliwości skóry.

Zabiegi kosmetyczne

fot. Valua Vitaly/bigstockphoto.com

Jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem wykonuje się pomiar grubości tkanki tłuszczowej, bowiem od niego zależy czas i temperatura chłodzenia. Głowica urządzenia jest przykładana do miejsca, z którego chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej, zabezpieczonego specjalną folią. Urządzenie zasysa tkankę, a następnie pobiera ciepło z komórek. Cały proces jest monitorowany za pomocą specjalnych czujników regulujących chłodzenie.

Zabieg trwa od 30 minut do godziny. Zakres stosowanych temperatur różni się w zależności od grubości tkanki tłuszczowej (od -10 do +5 stopni Celsjusza).

Komórki tłuszczowe pod wpływem niskiej temperatury rozpoczynają obumieranie, które będzie trwało od tego momentu przez następne kilka tygodni, aż organizm stopniowo je wszystkie wydali. Efektem jest stopniowa redukcja tkanki tłuszczowej. Zabieg jest bezbolesny, odczuwamy tylko zasysanie skóry i zimno.

Efekty

Na efekty trzeba czekać od kilku tygodni do kilku miesięcy, gdy osiągnięty zostanie efekt finalny. Pozbycie się obumarłych komórek tłuszczowych trwa tak samo długo, jak inne procesy metaboliczne i jest zależne od indywidualnych predyspozycji organizmu. Pierwsze rezultaty są zazwyczaj widoczne po trzech tygodniach, ostateczne po upływie co najmniej sześciu. Wtedy też można zdecydować, czy zabieg należałoby powtórzyć. Jednorazowo można zlikwidować do 40% tkanki tłuszczowej z danego obszaru, a efekty utrzymują się do pół roku. Nie poleca się tej metody osobom chcącym pozbyć się tkanki tłuszczowej z dużych obszarów ciała jak uda czy biodra. Najskuteczniej działa na brzuchu, tak zwanych „boczkach”, dolnej partii bioder i górnej ud.

Koszt

Cena zabiegu kriolipolizy zależy od wielkości obszaru poddanego działaniu aparatu oraz ilości „przyłożeń” aplikatorem i mieści się w przedziale od 500 do 1400 zł.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Kosmetyka estetyczna, Zabiegi medycyny estetycznej