Manualne oczyszczanie twarzy w gabinecie kosmetycznym

6 czerwca 2017

Oczyszczanie skóry twarzy jest polecane przede wszystkim osobom o cerze tłustej lub trądzikowej. Jednak nawet osobom o innych rodzajach cery od czasu do czasu przyda się usunięcie martwych komórek warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu skóra łatwiej przyswaja składniki zawarte w kosmetykach.

Oczyszczanie manualne jest najstarszą i chyba najbardziej znaną formą oczyszczania. Było najbardziej popularne w czasach, gdy na rynku było mniej urządzeń i preparatów. Później gabinety zaczęły wprowadzać do swojej oferty inne rodzaje zabiegów oczyszczających i niektóre zrezygnowały z oczyszczania manualnego. Obecnie obserwuje się powrót do tej formy zabiegu, ale jest ona dość kontrowersyjna – ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

Oksydermabrazja

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

Jak wygląda zabieg oczyszczania manualnego? Na początku kosmetyczka usuwa z twarzy makijaż i zanieczyszczenia. Następnie trzeba przygotować skórę do zabiegu, by dyskomfort był jak najmniejszy i by zminimalizować ryzyko trwałych śladów na skórze. W tym celu przeprowadza się peeling, a następnie stosuje waponizację po uprzednim nałożeniu preparatu zmiękczającego. Waponizacja polega na skierowaniu strumienia pary na twarz. Para rozszerza pory i ułatwia wchłanianie preparatu. Później można przystąpić do właściwego oczyszczania, czyli mechanicznego usuwania zaskórników i wyprysków. Po oczyszczeniu skóra zostaje zdezynfekowana i poddana darsonwalizacji – zabiegowi o działaniu bakteriobójczym. Ostatni etap to nałożenie preparatu o działaniu ściągającym i łagodzącym.

Zalety zabiegu to dokładność oczyszczania i skuteczność, jeśli jest on wykonywany umiejętnie. Jest on też stosunkowo niedrogi w porównaniu do innych zabiegów. Pewne zmiany, takie jak prosaki, są możliwe do usunięcia tylko w sposób manualny, po nakłuciu skóry.

Wadą jest przede wszystkim bolesność (nawet mimo wcześniejszego przygotowania cery). Zbyt częste oczyszczanie manualne prowadzi też do rozszerzenia naczyń krwionośnych i pobudzenia aktywności gruczołów łojowych, co z kolei zwiększa skłonność do wyprysków; tworzy się więc swego rodzaju błędne koło. Aby tego uniknąć, zaleca się oczyszczanie mechaniczne nie częściej niż co miesiąc. Zabieg nie jest polecany do poważnych postaci trądziku ze stanem zapalnym – w takich przypadkach należy się udać do dermatologa. Problemem dla wielu klientek jest też wygląd skóry bezpośrednio po zabiegu. Jest ona zaczerwieniona i podrażniona, więc nie wygląda atrakcyjnie – pełne efekty widać dopiero po 1-2 dniach.

 

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Kosmetyka estetyczna, Zabiegi kosmetyczne