Laseroterapia grzybicy

5 grudnia 2016

Grzybica jest często spotykanym schorzeniem. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 20% Polaków, choć u wielu jest niezdiagnozowana. Jednym ze skuteczniejszych sposobów leczenia grzybicy i regeneracji skóry i paznokci jest laseroterapia.

Czynniki sprzyjające rozwojowi grzybicy to zaburzenia hormonalne, układu odpornościowego, układu krążenia, a także leczenie niektórymi lekami oraz ciepłe, wilgotne środowisko i ucisk na płytkę (np. noszenie nieodpowiednich butów – zbyt ciasnych, nieprzewiewnych, sprzyjających poceniu się stóp). Grzyby zaczynają się rozrastać, co powoduje zaczerwienienie, swędzenie i pękanie naskórka.

 

d123/bigstockphoto.com

Objawy grzybicy

Najczęściej spotykana jest grzybica stóp, którą można się zarazić na basenach i w saunach, a także poprzez mierzenie cudzego obuwia. Grzybica dłoni jest zwykle spowodowana zakażeniem wtórnym ze stóp. Natomiast grzybica paznokci początkowo objawia się zmianą zabarwienia płytki paznokciowej. To zwykle jeszcze nie jest sygnałem alarmowym, gdyż nie powoduje bólu i stanu zapalnego. Do leczenia skłania zwykle już dość zaawansowane uszkodzenie płytki, jej kruszenie się i pękanie. Dodatkowym problemem jest fakt, że wiele osób odczuwa wstyd i skrępowanie z powodu objawów grzybicy, przez co mogą one odwlekać wizytę u specjalisty – zwłaszcza że przez długi czas pokutowało przekonanie, że grzybica wynika z niedostatecznej higieny, co nie jest prawdą.

Jak wygląda i działa zabieg

Do laserowego leczenia grzybicy należy się odpowiednio przygotować. Na 4 tygodnie przed zabiegiem nie wolno się opalać, natomiast na tydzień przed nie można stosować peelingów. Jeśli przyjmujemy leki, należy również wcześniej skonsultować się z osobą, która będzie przeprowadzała zabieg, gdyż może zaistnieć konieczność ich odstawienia na tydzień przed zabiegiem. W dniu zabiegu nie można pić alkoholu.

Jeśli zabieg dotyczy stóp, należy odkazić buty, by zapobiec ponownym zakażeniom. W gabinetach podologicznych można kupić preparaty do dezynfekcji w sprayu lub skorzystać ze specjalnego urządzenia ozonującego. Zaleca się również wyrzucenie dotychczas używanych skarpetek.

Terapia laserowa grzybicy jest alternatywą dla leczenia farmakologicznego. Jest ona dość czasochłonna – może trwać nawet kilka miesięcy. Jednak efekty są obiecujące – znaczna część pacjentów zauważa poprawę już po 1-2 zabiegach.

Podczas zabiegu skórę lub płytkę paznokciową naświetla się światłem lasera, które niszczy strzępki grzyba. Zabieg trwa 10-20 minut, jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Podczas trwania terapii należy kontrolować odrastającą płytkę paznokciową – jeśli jest wolna od grzybów, nie ma konieczności powtarzania zabiegów. Całkowity odrost płytki trwa zwykle ok. 3 miesięcy.

Po zabiegu nie zaleca się opalania przez 4 tygodnie, gorących kąpieli ani sauny przez 2 tygodnie. Należy także stosować preparaty przeciwgrzybicze przez 3 miesiące.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Zabiegi medycyny estetycznej