Kwas mlekowy w kosmetyce

13 października 2021

Dzięki swojemu pozytywnemu działaniu na skórę kwas mlekowy znajduje zastosowanie w dermatologii oraz kosmetyce. Jest składnikiem preparatów o działaniu nawilżającym, oczyszczającym i peelingującym.

Właściwości kwasu mlekowego

Ze względu na swoje właściwości, kwas mlekowy często wykorzystywany jest w zabiegach kosmetycznych. Działanie kwasu mlekowego zależne jest w dużej mierze od jego stężenia.
W niskich stężeniach kwas mlekowy działa silnie nawilżająco. Wyższe stężenia, ze względu na właściwości peelingujące, wykorzystywane są w preparatach do usuwania zrogowaciałej warstwy naskórka. Kwas mlekowy ma także działanie pobudzające produkcję elastyny i kolagenu w skórze. Z tego względu wykorzystywany jest jako składnik preparatów przeciwstarzeniowych. Sprawdzi się także przy spłycaniu blizn oraz rozjaśnianiu przebarwień. Wyrównanie kolorytu skóry jest możliwe dzięki działaniu kwasu, polegającym na hamowaniu syntezy melaniny, a także wspierającym regenerację naskórka. Oprócz tego kwas mlekowy pomaga oczyścić skórę. Nie tylko przyśpiesza usuwanie martwych komórek, ale również odblokowuje pory i usuwa zaskórniki.

Krem nawilżający do twarzy

Kiedy warto stosować kwas mlekowy?

Kwas mlekowy można stosować do każdego typu cery, w tym skóry wrażliwej. Ze względu na działanie nawilżające nadaje się do pielęgnacji cery suchej. Właściwości oczyszczające sprawiają natomiast, że kwas mlekowy nadaje się także do skóry trądzikowej i zanieczyszczanej. Niezależnie od typu skóry, kluczowy dla uzyskania pozytywnych efektów pielęgnacyjnych jest dobór odpowiedniego stężenia. Konieczne jest także zachowanie regularności w stosowaniu preparatów z kwasem mlekowym.

Jak stosować kwas mlekowy?

Kwas mlekowy znaleźć można w preparatach nawilżających, oczyszczających i peelingujących. Nawet niewielkie stężenie kwasu w produkcie kosmetycznym zwiększa jego właściwości nawilżające, a także zatrzymujące wilgoć w skórze. W tym celu najczęściej wykorzystuje się kremy i serum z jego dodatkiem. Przy wysokich stężeniach oczekiwać można natomiast efektu peelingującego. Warto wiedzieć, że do użytku domowego przeznaczony jest preparat w stężeniu do 10 procent. Wyższe wartości mogą być używane jedynie podczas zabiegów przeprowadzanych przez specjalistę. Kwas mlekowy jest także składnikiem toników stosowanych do oczyszczania skóry.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne