Kosmetyki z ziemniaka: sposób nie tylko na spuchnięte oczy

12 stycznia 2015

Ziemniak to jedno z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni, ale okazuje się, że ma on walory nie tylko smakowe. Doceniane jest także jego znaczenie w pielęgnacji urody. Ale do czego właściwie można wykorzystać ziemniaka w kosmetyce?

Większości z nas ziemniaki kojarzą się z obiadem, jednak powinniśmy zacząć wiązać je również z pielęgnacją ciała. Okazuje się, że odpowiednio wykorzystane, mogą poprawić nasz wygląd, a przy okazji także nasze samopoczucie. Przykład? Opuchliznę pod oczami można łatwo zniwelować przy pomocy surowego ziemniaka. Wystarczy obrać go, umyć, zetrzeć na tarce, a uzyskaną papkę owinąć gazą i przyłożyć całość do powiek na ok. 20 minut. Po tym czasie należy zmyć je w letniej wodzie i nałożyć krem pod oczy. Jeszcze prostszą metodą będzie położenie na powiekach plastrów ziemniaka. Ściągamy je po ok. 15-20 minutach. Podobnie możemy wykonać regenerująco-wygładzającą maseczkę na dekolt i szyję. Nie potrzebujemy do tego jednak gazy – papkę nakładamy bezpośrednio na skórę.

Kosmetyki z ziemniaka w pielęgnacji cery

Chcąc odświeżyć całą twarz, jednocześnie odżywiając ją i zmiękczając, należy ugotować ziemniaka w mundurku, następnie rozgnieść go i wymieszać z kurzym jajkiem oraz niewielką ilością mleka. Całość podgrzewamy i ciepłe nakładamy na twarz na 20 minut. Maseczkę zmywamy ciepłą wodą, a następnie myjemy twarz zimną wodą. Papkę można nakładać również na szyję. Ziemniak może być także pomocny w walce z trądzikiem. Przy cerze trądzikowej zaleca się wykonywanie masek ze świeżo wyciśniętego soku ze startego warzywa wymieszanego z białą glinką. Powstałą wskutek ich zmieszania substancję nakładamy na 20 minut, po czym spłukujemy letnią wodą.

Ziemniaki są również cenne w pielęgnacji innych części ciała. Chcąc ujędrnić skórę, należy ugotować i rozgnieść 2 ziemniaki, dodając do nich 1 łyżkę miodu, 1 łyżkę oliwy z oliwek i 1 żółtko kurzego jaja. Otrzymaną w ten sposób papkę rozsmarowujemy na gazie i owijamy miejsce, w którym chcemy poprawić wygląd skóry. Całość trzeba dodatkowo zabezpieczyć folią, a najlepiej jeszcze owinąć materiałem, np. szalikiem. Po 20 minutach zmywamy całość letnią wodą i smarujemy skórę kremem odżywczym.

Ziemniaki pozwalają poprawić też kondycję spierzchniętych dłoni. Wystarczy ugotować i rozgnieść 3 ziemniaki, dodając do nich 1 łyżkę gliceryny i 1 łyżkę oleju słonecznikowego. Miksturę nakładamy na dłonie na noc i zakładamy bawełniane rękawiczki. Rano zmywamy letnią wodą i kremujemy. Ponadto papka ze starych, surowych ziemniaków pomaga w leczeniu odmrożeń i oparzeń, a także przyspiesza gojenie się sińców, liszajów i wykwitów skórnych.

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne