Koronawirus a branża kosmetyczna

2 kwietnia 2020

Trwająca pandemia ma ogromny wpływ na funkcjonowanie państwa. Pozamykane są wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze, restauracje i większość przedsiębiorstw – w tym salony kosmetyczne. Te jednak, które jeszcze próbują działać mają mocno pod górkę. Nie tylko brakuje klientów, ale przede wszystkim widać mocne braki w środkach ochrony osobistej, takich jak rękawiczki czy maseczki. Czy warto iść do salonu kosmetycznego?

Koronawirus w kraju

Covid-19 pojawił się w Polsce z początkiem marca. Pacjent 0 przyjechał z festiwalu w Niemczech. Jak sam twierdził – nie wierzył w to, że to koronawirus. A jednak, okazało się, że był on pierwszym zarażonym w kraju. Na ten moment czuje się dobrze, ale to był dopiero początek. Po pacjencie z Zielonej Góry zaczęły pojawiać się inne przypadki, przywiezione z Włoch czy Wieliej Brytanii. Epidemia w Polsce stała się realnym zagrożeniem dla jej obywateli, dlatego rząd podjął działanie – zamknięte zostały szkoły, przedszkola, żłobki, klubiki dla dzieci, uniwersytety, restauracje i galerie handlowe.

Co z branżą kosmetyczną?

Epidemia ma wpływ na wszystkich – również właścicieli i pracowników salonów kosmetycznych. Pierwszym problemem, jaki się pojawił, była dostępność (a w zasadzie jej brak) środków ochrony osobistej, takich jak maseczki czy rękawiczki. Bez tego nie można wykonywać większości zabiegów. Kolejnym kłopotem okazał się brak klientów. Ponadto wielu pracowników zwyczajnie nie chce wykonywać zabiegów, ponieważ w większości przypadków nie jest możliwe zachowanie odpowiedniej odległości.

Choć rząd nie wprowadził żadnych, konkretnych przepisów nakazujących zamknięcie salonów kosmetycznych na czas pandemii to jednak zdecydowana większość z nich postanowiła ograniczyć swoją działalność dobrowolnie. Niestety, w przypadku branży beauty nie jest możliwe wprowadzenie pracy zdalnej. Osoby, które taki zawód wykonują, mogą zatem odczuć poważne konsekwencje finansowe zamknięcia salonu. Wiele działalności prawdopodobnie stoi na skraju bankructwa.

Czy chodzenie do salonów kosmetycznych jest bezpieczne?

Obecnie, z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się Covid-19, każde wyjście z domu wiąże się z ogromnym ryzykiem. Wprowadzony został zakaz przemieszczania się. Wyjątek stanowią jedynie:

  • wyjście na zakupy albo do apteki,
  • wyjście do pracy,
  • opieka nad osobą starszą,
  • spacer (maksymalnie 2 osoby dorosłe albo rodzina),
  • inne, pilne sprawy.

Odwiedzanie salonów medycyny estetycznej raczej nie zalicza się do żadnego z wyżej podanych powodów, dla których można opuścić dom (o ile nie jest podyktowane potrzebą ratowania życia bądź zdrowia pacjenta). Warto również pamiętać o tym, że wizyta w salonie kosmetycznym na zwykłe zabiegi upiększające może poczekać kilka tygodni.

Najważniejsze jest to, aby stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Sanepidu. Tylko w ten sposób można ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa z Wuhan i wrócić do normalnego funkcjonowania kraju – w tym gabinetów kosmetycznych. Należy zatem zostać w domu, jeżeli to tylko możliwe. Jeżeli jednak potrzeba wyjścia jest pilna, warto odkażać ręce środkiem zawierającym wysokoprocentowy alkohol w odpowiednim stężeniu, a kiedy to możliwe – porządnie myć dłonie. Nie wolno również dotykać okolicy twarzy – szczególnie nosa, ust i oczu. Ważnym zaleceniem jest również kichanie w łokieć i zachowanie odpowiedniego odstępu od innych – minimum 1,5 metra odległości.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Wiadomości