Jak walczyć z letnimi przebarwieniami od słońca?

5 sierpnia 2014

Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych to doskonały sposób na relaks. Delikatna opalenizna sprawia, że wyglądamy bardziej promiennie i zdrowo. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że słońce może też powodować powstawanie nieestetycznych przebarwień na skórze. Jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia słoneczne, zwane również ostudą czy melasmą, pojawiają się na skórze wskutek nagromadzenia się melaniny, czyli ciemnego barwnika w nadmiernej ilości. Zwykle są one zlokalizowane nad górną wargą, a także na czole i w okolicy skroni.

Woman sunbathing and relaxing on beach chair.

Nie wszyscy mamy równie duże skłonności do pojawiania się przebarwień. Ryzyko ich wystąpienia jest uwarunkowane genetycznie. Szanse ich wystąpienia są spore, jeśli z podobnym problemem zmagała się nasza mama czy babcia. Oprócz genów duży wpływ ma tu również odcień naszej cery. Ciemna karnacja sprzyja pojawianiu się przebarwień na skutek większej ilości barwnika. U osób z jasną cerą występują one rzadziej i są mniej widoczne.

Ponadto na wystąpienie ostudy o wiele bardziej są narażone kobiety niż mężczyźni wskutek większej zawartości estrogenu w organizmie. Na zwiększenie ryzyka pojawienia się przebarwień wpływa także przyjmowanie niektórych leków, na przykład tabletek antykoncepcyjnych. Uważajmy też na kosmetyki, których używamy latem. Niektóre z nich mogą powodować fotoalergię, a więc pojawianie się na skórze zmian zapalnych w postaci przebarwień.

Jak zwalczać przebarwienia?

Sposobów na walkę z przebarwieniami jest sporo. Dobrym sposobem na pozbycie się ich są okłady z soku z cytryny. Skuteczność takich zabiegów rzadko jest jednak tak wysoka jak można by się tego spodziewać. Lepsze efekty przyniesie na pewno odstawienie środków antykoncepcyjnych czy zmiana kosmetyków, a więc wyeliminowanie czynników sprzyjających przebarwieniom.

W przypadku bardziej zaawansowanej melasmy najlepiej jest zwrócić się o pomoc do dermatologa. Dobre efekty przynoszą też profesjonalne zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem lasera lub peelingu. Zwróćmy uwagę na to, by poddawać się im jesienią i zimą, kiedy promieniowanie słoneczne jest mniej intensywne.

Pamiętajmy też o tym, by już zawczasu chronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Latem nie powinniśmy wychodzić z domu bez nałożenia na skórę kremu z filtrem. Dobrze jest też unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce między godziną 12.00 a 15.00, kiedy promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne.

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne