Jak pielęgnować skórę po makijażu permanentnym

16 lutego 2022

Makijaż permanentny dla wielu kobiet to oszczędność czasu i komfort połączony z większą pewnością siebie. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. Stosowanie się do zaleceń linergistki odnośnie do pielęgnacji po zabiegu jest kluczowe, gdyż wpływa to nie tylko na efekt estetyczny, ale też na trwałość makijażu, pomagając utrzymać efekty na dłużej.

Makijaż permanentny to proces inwazyjny, przerywający ciągłość naskórka. Przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu w skórze zachodzą intensywne procesy naprawcze, ale do pełnej regeneracji potrzeba jednak ok. 4 tygodni. Wtedy dopiero w pełni możemy podziwiać właściwy, końcowy efekt zabiegu. Warto również wiedzieć, że okres rekonwalescencji można skrócić, wybierając pigmenty o najwyższej jakości. Ponadto im lepsza jakość, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych podrażnień.

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu pojawi się delikatny obrzęk i zaczerwienie. W przypadku makijażu permanentnego brwi, w pierwszych godzinach może wydzielać się osocze, które można osuszyć, przykładając gazę w miejscu sączenia. W kolejnych etapach gojenia możemy spodziewać się silnego złuszczania skóry. Mogą też pojawić się strupki. Bardzo istotne jest, aby nie drapać, nie skubać skóry i nie używać maści przyspieszających gojenie. Dajmy czas na samoistną regenerację w naturalny sposób również po to, aby uniknąć punktowych ubytków kolorystycznych lub przedwczesnej utraty pigmentu. Pewna grupa klientek w trakcie gojenia odnosi wrażenie utraty intensywności koloru i jego nierównomiernego rozmieszczenia. Należy jednak cierpliwie poczekać do końca rekonwalescencji, gdyż w pewnym momencie następuje faza stabilizacji mikropigmentowania, gdy pigment dopiero przenika z głębszych warstw skóry na powierzchnię.

Po zabiegu skóra będzie bardzo wrażliwa, dlatego do jej pielęgnacji należy podchodzić ze szczególną ostrożnością i przestrzegać wszelkich zaleceń. Przez pierwszą dobę po wykonaniu makijażu powinno się zrezygnować z alkoholu, napojów z zawartością kofeiny, w tym coli, a także zażywania aspiryny. Przede wszystkim unikamy kontaktu skóry ze środkami na bazie mydła i alkoholu, a także detergentami. Najbardziej efektywne będzie gojenie skóry na sucho, przy ewentualnym przemywaniu wacikiem z czystą wodą. Jedynym dopuszczalnym preparatem będzie otrzymana od linergistki maść z allantoiną lub witamina E. Po ok. 10 dniach można wykonać tradycyjny makijaż, oczywiście z pominięciem miejsc pigmentowanych. Natomiast na minimum 2 tygodnie konieczne jest zrezygnowanie z sauny, basenu i solarium. Regenerujący się naskórek powinien być chroniony przed zarówno upałem jak i zimnem.  W późniejszym czasie, na pigmentowane miejsca, zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, a także unikanie agresywnych peelingów, aby nie dopuścić do nadmiernego złuszczania się naskórka.

W przypadku makijażu ust, po wcześniejszej konsultacji lekarskiej, wskazane jest stosowanie leku przeciwwirusowego 3 dni przed i 3 dni po zabiegu. W pierwszych dniach po wykonaniu makijażu należy pić przez słomkę oraz spożywać tylko drobno posiekane pokarmy.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Kosmetyka estetyczna, Zabiegi medycyny estetycznej