Gorące kąpiele szkodzą skórze!

22 kwietnia 2015

Na ogół każdy z nas bierze prysznic lub kąpiel w wannie przynajmniej raz dziennie. Gorąca kąpiel ma wielu zwolenników, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka kąpiel nie służy naszemu ciału, a nawet może poważnie zaszkodzić.

Gorace kapiele szkodza skorze

fot. andres/bigstockphoto.com

Nie wyobrażamy sobie codziennej pielęgnacji bez prysznica czy kąpieli. Po wytężonej pracy fizycznej, po długim treningu, a także dla relaksu, odprężenia czy tylko dla samego uspokojenia lubimy zanurzyć się w gorącej wodzie, albo wziąć długi, gorący prysznic. Warto jednak wiedzieć, że nie służy to naszej skórze. Długie kąpiele pod prysznicem w zbyt ciepłej wodzie mogą naruszać barierę ochronną skóry. Bez względu na to czy kąpiemy się w wannie w wysokiej temperaturze wody, czy też pod prysznicem w równie za wysokiej temperaturze doprowadzimy do tego, że nasza skóra będzie skłonna do przesuszeń, łuszczenia się, łatwo będzie ulegała podrażnieniu, będzie podatna na infekcje bakteryjne. Zaleca się, aby woda podczas kąpieli czy prysznica nie przekraczała 37 stopni Celsjusza.

Równie ważny jest też dobór kosmetyków do kąpieli. Zarówno żel pod prysznic jak i mydło powinno mieć kwaśne pH, zbliżone do naturalnego pH (około 4.7) będzie wtedy dodatkowo nawilżana skóra. Ostrożność należy zachować również przy wyborze antyperspirantów zarówno tych w żelu, kulce czy w aerozolu. Wiele z nich zawiera aluminium, które nie jest odpowiednim składnikiem dla naszej skóry, gdyż może powodować podrażnienia. Niektóre antyperspiranty mogą uczulać zwłaszcza osoby o alergicznej, wrażliwej skórze. Zdarza się, że substancje zapachowe mogą prowadzić do reakcji alergicznych. Ale w aptekach i drogeriach znajdziemy już preparaty oraz antyperspiranty, które zapewniają ochronę przed poceniem i nieprzyjemnym zapachem i nie naruszają bariery ochronnej naskórka. Znajdziemy takie, które zawierają substancje nawilżające, wygładzające skórę a jednocześnie dające uczucie komfortu.

Tagi:

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne