Filtry UV – potrzebne także zimą

28 stycznia 2022

Zima nie kojarzy się ze słoneczną aurą i opaleniem. Jednak również w śnieżne miesiące słońca wychodzi zza chmur i może opalać, dlatego kremy z filtrem są jak najbardziej wskazane. O skórę w szczególności powinni zadbać amatorzy sportów zimowych, którzy większość dnia spędzają na świeżym powietrzy wystawiając się na słońce. Brak odpowiedniej ochrony skóry można skutkować oparzeniami słonecznymi.

Warto pamiętać, że promieniowanie UV jest silniejsze im wyżej nad poziomem morza, dlatego w górach krem z filtrem to „must have”. W dobie zimowych ferii ośrodki narciarskie w Tatrach przeżywają oblężenie, bo każdy chce skorzystać z przyjemności jazdy na nartach czy snowboardzie. Niemniej na wysokości 3000 m n.p.m. natężenie UVB jest już dwa razy większe niż u podnóża góry, również promieniowanie UVA wzrasta – półtorakrotnie. Ponadto promieniowanie jest tak silne, że nawet w pochmurny dzień wpływa na naszą skórę, dlatego zawsze przed wyjściem w góry niezbędna jest aplikacja przeciwsłonecznego kosmetyku.

Szkodliwość promieniowania UV zawsze przypominana jest latem, gdy czas spędza się na plaży i opalaniu. Kremy z filtrem chronią skórę i minimalizuje ryzyko zachorowania na raka skóry. Zimowa należy postępować tak samo, bo nawet przy siarczystym mrozie promieniowanie wpływa na skórę. Sama ochrona skóry przed mrozem nie wystarczy. Przed zakupem kosmetyku z filtrem warto składnie sprawdzić skład, aby mieć pewność pełnej ochrony przed promieniami UVA i UVB. Właściwy krem posiada oznaczenia SPF (Sun Protecting Factor) oraz informacje o współczynniku ochrony, co potwierdzi jego skuteczność. Ponadto dobry kosmetyk posiada symbol PA++++, który potwierdza wysokie zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem. Co ciekawe, na sklepowych półkach coraz częściej pojawiają się preparaty chroniące przed niebieskim światłem, które wytwarzane jest przez ekrany telefonów i monitora. Taka dodatkowa ochrona to duża zalety, gdyż każdy z nas bardzo wiele czasu spędza przed ekranem narażając się na działanie promieniowaniem HEV (High Energy Visible Light), które może powodować przebarwienia skóry.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne