Diagnoza stanu skóry

4 marca 2014

Jak zdiagnozować stan skóry?Na ludzkiej skórze wypisane są różne dolegliwości. Niezwykły narząd szybko daje znać, że z naszym organizm dzieje się coś złego. Przeziębienie można poznać po zaróżowionych policzkach, a problemy z wątrobą po żółtej brawie skóry. Co jednak, gdy to skóra wymaga pomocy?

Wówczas podstawą jest wykonanie diagnozy skóry, w celu ustalenia szczegółów jej wyglądu i funkcjonowania. Diagnoza stanu skóry wskazana jest szczególnie przed inwazyjnym zabiegiem kosmetycznym. Dokładne określane stanu skóry pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Diagnozowanie stanu skóry może odbywać się za pomocą różnych urządzeń w zależności od czynnika, który jest badany. Do najbardziej powszechnej aparatury kosmetycznej zaliczyć można wideomikroskop, sebumetr oraz pH-metr, dzięki którym szybko określa się poziom tłustości cery oraz poziom PH skóry. Ponadto wykonuje się diagnozę kolorytu skóry oraz jej stopnia nawilżenia. Takie kompleksowe badanie pozwoli szczegółowy określić typ cery, jej mankamenty oraz sposoby na ich zminimalizowanie. Badanie jest wyjątkowo istotne w przypadku nastolatków, którzy z powodu cery trądzikowej popadają w depresję. Mając wiedzę na temat przyczyn takiego stanu skóry znacznie łatwiej i szybciej problem będzie mógł być rozwiązany.

Pierwotnie, gdy nie było specjalnych przyrządów do badań skóry, kosmetyczka lub dermatolog, swoją diagnozę opierali na obserwacji wzrokowej i dotykowej. Dokładnie oglądano skórę pod lupą, by ustalić jej kolor i gładkość. A elastyczność i grubość tkanki mięśniowej określano, chwytając fałdy skóry. Obecnie badanie jest znacznie bardziej dokładne, bo można skorzystać z diagnozy wilgotności z użyciem aparatu skintest bądź lampy Wooda do ustalenia rodzaju cery. Każdy typ skóry wymaga bowiem innej pielęgnacji. Cera sucha wymaga częstszego nawilżania, natomiast cera tłusta dogłębnego i regularnego oczyszczania. Brak wiedzy na temat stanu skóry prowadzi do używania niewłaściwych kosmetyków i pogłębiania problemów z cerą.

Warunkiem, by mieć piękną skórę jest dokładna pielęgnacja oraz ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, mrozem i promieniami UV. Ich wpływ powoduje powstawanie zmarszczek i szybsze starzenie się skóry. Właściwe dbanie o skórę sprawi, że będzie ona zawsze promienna, gładka i jędrna. A dzięki zdiagnozowaniu stanu skóry pielęgnacja będzie łatwiejsza oraz właściwsza i bardziej efektywna.

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Zabiegi kosmetyczne