Czy sztuczne paznokcie szkodzą naturalnym?

11 marca 2014

Nails saloon woman nail polish remove with tissue for new manicuDługie, o ładnym kształcie, nowocześnie ozdobione – takie paznokcie chciałaby mieć każda z nas. Rzadko jednak naturalna płytka paznokciowa jest na tle mocne i trwała, by móc wykonać na niej imponujący manicure. Rozdwajanie się oraz łamliwość to najczęstszy problem. Rozwiązaniem na te dolegliwości są sztuczne paznokcie, które ukrywają codzienne mankamenty płytki paznokciowej oraz umożliwiają wykonanie nawet najbardziej fantazyjnego manicure.

Popularność tipsów wcale nie maleje. Niegdyś utożsamiano je z długimi szponami, pomalowanymi na intensywny kolor. Dziś natomiast tipsy mogą wyglądać bardzo naturalnie, ich długości dopasowana jest do płytki paznokciowej, a delikatne ozdoby dodają uroku. Jednak stale pojawia się pytanie – czy tipsy niszczą paznokcie? Zdania są podzielone, bo jak się okazuje, sztuczne paznokcie mogą zarówno zaszkodzić, jaki i pomóc.

Co może być pozytywne w noszeniu sztucznych paznokci? Osoby, które mają nieestetyczny nawyk i obgryzają paznokcie będą miały bardzo utrudnione zadanie. Tipsy są twarde, dlatego bardzo szybko można oduczyć się ich obgryzania, gdyż właściwie jest to niemożliwe. W ten sposób, naturalna płytka jest chroniona przez sztuczną i ma czas zregenerować się i odrosnąć. Z drugiej jednak strony, tipsy znacząco osłabiają płytkę paznokcia. Intensywne piłowanie i szlifowania oraz nakładanie specjalnego kleju niszczy oraz spowalnia wzrost płytki.

Najważniejszym problemem związanym z tipsami jest grzybica. Sztuczne paznokcie to świetne siedlisko bakterii, co z czasem może przerodzić się w stan zapalny i inne poważne schorzenia. Ponadto obciążanie tipsami kruchych paznokci, które bardzo często się łamią lub mają widoczne przebarwiania, czyli brakuje im różnych składników mineralnych, na pewno z czasem skutkować będzie większymi problemami z płytką.

Tipsy kojarzą się z chemikaliami, ponieważ jeszcze kilka lat temu do ich przyklejania używano m.in. acetonu. Dziś stosuje się nieszkodliwe preparaty. Ingerencja w płytkę paznokcie powinna być jednak przemyślana i zarezerwowana dla osób, które mają zdrowe paznokcie. Zabieg natomiast powinien być przeprowadzony przez profesjonalną kosmetyczkę. Niedoświadczona manicurzystka może nieodwracalnie uszkodzić paznokcie i doprowadzić do poważnych problemów estetycznych, a nawet zdrowotnych.

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Manicure