Botoks – u lekarza czy kosmetyczki?

29 czerwca 2015

Zabiegi z botoksu – u lekarza czy kosmetyczki? Lekarze walczą z kosmetyczkami, że bezprawnie wykonują zabiegi wstrzykiwania botoksu. W Polsce legalnie w posiadanie botoksu może wejść tylko lekarz i tylko on może wykonywać takie zabiegi.

Mezoterapia, wstrzykiwanie botoksu, kwasu hialuronowego czy usuwanie naczynek laserem – to zabiegi, które mają w ofercie salony kosmetyczne. Lekarze medycyny estetycznej twierdzą jednak, że te wykonują je bezprawnie.

Botoks

Na stronie Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging umieszczono nawet ostrzeżenie w tej sprawie, pod którym podpisał się dr Andrzej Ignaciuk prezes towarzystwa. Chodzi o bezpieczeństwo pacjentów. W trakcie zabiegu pacjent może dostać drgawek, czy kosmetyczka poradzi sobie z takim problemem? Według rekomendacji PTMEiAA wszelkie zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej oraz zabiegi mezoterapii powinni wykonywać wyłącznie lekarze. Ewa Kaniowska, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych mówi, że w każdym tygodniu zgłasza się do niej około pięciu pacjentek z powikłaniami po tego typu zabiegach.

Do prokuratury trafiają zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez salony kosmetyczne. Zawiadomienia dotyczą wstrzykiwania kwasu hialuronowego i usuwania znamion. Kosmetyczki nagminnie zabierają się do zabiegów zarezerwowanych dla lekarzy. A później trafiają do nas pacjenci z powikłaniami – tłumaczy Waldemar Jankowiak, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Zarówno pacjentki jak i kosmetyczki lekceważą niepożądane działanie tego typu zabiegów.

Należy pamiętać ze zabiegi kosmetyczne to przede wszystkim biznes szacowany na miliony złotych. Walka toczy się o ogromne pieniądze. Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kosmetologii „Przyjazna Kosmetyka” podkreśla, że polskie prawo nie reguluje, które zabiegi powinien wykonywać wyłącznie lekarz. Beata Wątorowska, prezes stowarzyszenia, broni kosmetologów. Uważa, że lekarze nie mają racji, gdy chcą sobie zarezerwować niektóre zabiegi z zakresu nowoczesnej kosmetyki estetycznej, chociażby mezoterapię czy laseroterapię. Luka prawna rzeczywiście istnieje, ale nie ma woli ze strony władz aby to zmienić. Decydując się na zabieg warto dobrze zapoznać się z możliwościami jego wykonania i komu powierzyć swoje zdrowie i urodę.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Wiadomości