Żel aloesowy – zastosowanie

12 lipca 2022

Aloes jest rośliną z rodziny sukulentów, a jej właściwości odkryto i doceniono przed wieloma laty. Do dziś wykorzystuje się ją w różnych branżach m.in. w formie surowca spożywczego, w medycynie, ale także przy produkcji kosmetyków. Bardzo popularnym kosmetykiem, którego bazę stanowi właśnie aloes jest żel aloesowy o wielofunkcyjnym i uniwersalnym zastosowaniu. W jakich sytuacjach możemy wykorzystać dobroczynne działanie aloesu?

Żel aloesowy – jak działa na skórę i włosy?

Żel aloesowy to produkt, który działa zbawiennie zarówno na skórę, jak i włosy. Z uwagi na jego właściwości świetnie nawilża cerę, niweluje stany zapalne, przyspiesza gojenie, regeneruje skórę, a dodatkowo szybko się wchłania. Jest niezastąpiony w przypadku np. skóry twarzy — stosowany pod krem w naturalny sposób nawilża przesuszoną cerę, a jeśli np. po peelingu czy maseczce jest ona podrażniona, doprowadzi do uśmierzenia bólu. Dzięki właściwościom chłodzącym aloes poradzi sobie z opuchlizną i cieniami pod oczami, ale także z podrażnioną skórą głowy. Przy codziennej pielęgnacji włosów, skóra na głowie może stać się przesuszona, wówczas warto wetrzeć odrobinę żelu aloesowego, co złagodzi swędzenie i podrażnienia, a oprócz tego ją nawilży. Warto wspomnieć, że aloes jest również ważnym elementem uzupełniającym olejowanie włosów. Zabieg ten często doprowadza do przesuszania się końcówek, ale w pakiecie z podkładem w postaci żelu sprawi, że włosy staną się gładkie, miękkie i niesamowicie odżywione.

Żel aloesowy a opalanie i poparzenia słoneczne

W przypadku, gdy dojdzie do poparzenia ciała w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu, żel aloesowy będzie zbawieniem. Produkty na bazie aloesu po nałożeniu na zaczerwienioną przez promieniowanie UV skórę przynoszą ulgę, działając łagodząco i kojąco. Przed nałożeniem kremu na poparzone miejsce warto go schłodzić, co spotęguje uśmierzenie bólu i zwiększy uczucie świeżości. Dawkowanie produktu należy dopasować do indywidualnych potrzeb, warto jednak pamiętać, aby po wmasowaniu żelu chwilę odczekać z założeniem ubrań, gdyż wchłanianie może zająć parę minut, a konsystencja aloesu jest lepka.

Żel aloesowy jako składnik bazowy produktu antybakteryjnego

Żel aloesowy w znakomity sposób sprawdzi się przy stworzeniu naturalnego płynu o właściwościach antybakteryjnych. Do jego wykonania będą potrzebne: 40 ml żelu aloesowego, 100 ml alkoholu etylowego oraz kilka kropli olejku eterycznego. Wszystkie składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać, a całość przelać do buteleczki z atomizerem. Taki preparat w parę chwil wykonamy samodzielnie w domu, a dzięki temu, że znamy jego skład, mogą go używać nawet dzieci. Własnoręcznie przygotowany produkt jest dużo tańszy od propozycji znajdujących się na sklepowych półkach, a obecność aloesu w recepturze sprawi, że mimo wykorzystania także alkoholu nie przesuszy delikatnej skóry na rękach.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne