Zabieg zamykania naczynek

17 września 2013

zamykanie naczynekPiękne i zgrabne ciała bez żadnych niedoskonałości to cel wielu z nas. Każda kobieta stara się wyglądać idealnie. Co jednak zrobić, gdy pękają naczynka, zostawiając nieestetyczne ślady? Rozwiązaniem na ten problem jest laserowe zamykanie naczynek. Zabieg, będący odmianą laseroterapii dermatologicznej, kosztuje od 150 do 400 zł. Dermatolodzy polecają tę metodę w przypadku naczynek rubinowych, niewielkich żylaków, plam naczyniowych, PWS oraz plam na szyi.

Osoby cierpiące na cukrzycę, padaczkę, zaburzenia krzepliwości krwi, nowotwory oraz choroby skórne jak np. trądzik nie mogą wykonywać laserowego zamykania naczynek. Przeciwwskazaniem jest także ciąża, miesiączka, nowa opalenizna oraz stosowanie niektórych leków i kosmetyków. Przed zabieg lekarz zleca badania, mające potwierdzić stan zdrowia pacjenta, w szczególności badania krwi.

Zabieg zamykania naczynek opiera się na procesie fototermolizy, podczas którego wiązka promieni laserowych pochłania hemoglobinę, zamieniając ją na ciepło. Wysuszone ścianki naczynia zostają samoistnie wchłonięte przez organizm. W ten sposób unika się efektów ubocznych, a okres rekonwalescencji jest dużo krótszy. W zależności od poziomu zaawansowania dolegliwości dobiera się określony rodzaj wiązki laserowej. Istnieje ryzyko uszkodzenia tkanek, a co za tym idzie pozostawienia trwałych blizn, dlatego też promienie emitowane są pulsacyjnie, by tkanki miały czas ochłodzić się. Zabieg laserowego zamykania naczynek trwa około 20 minut, może się wydłużyć jeśli kuracji poddawany jest większy obszar ciała. Znieczulenie nie jest potrzebne, gdyż większość laserów posiada końcówki chłodzące.

Niewielkie zmiany skórne znikną już po pierwszym zabiegu. Najczęściej potrzebnych jest jednak kilka spotkań, by całkowicie zlikwidować problem, niekiedy nawet 10. Wykonywane są one w ostępach około 8 tygodni. Po zabiegu na skórze najczęściej występuje zaczerwienienie i obrzęk. Po około dwóch tygodniach rumień powinien zniknąć. Po zbiegu właściwie od razu można wrócić do normalnego funkcjonowania. Ryzyko powikłań jest minimalne, jednak przez miesiąc zakazane jest opalanie się oraz stosowanie określonych leków i kosmetyków. Przez około dwa tygodnie warto wstrzymać się też od ćwiczeń fizycznych, gorących kąpieli i masaży. W przyszłości niezbędna jest ochrona skóry przed wpływem promieniowania UV, dlatego konieczne jest używanie preparatów z filtrami UVB i UVA. Przydatne są też kosmetyki do skóry naczyniowej i wrażliwej, wzbogacone o witaminę K i kwas laktobionowy.

Tagi:

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Zabiegi medycyny estetycznej