Mezoterapia – sposób na młodszą skórę

28 lutego 2011

Mezoterapia - sposób na młodą skóręMezoterapia to rozpowszechniony w latach siedemdziesiątych zabieg medyczny polegający na dostarczaniu metodą iniekcji substancji aktywnych w odpowiednie, zmienione chorobowo miejsca na ciele (mogą to być twarz, szyja, dekolt, skóra owłosiona głowy, pośladki, uda i brzuch).

Mezoterapia jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej, zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych.

Mezoterapia zapobiega starzeniu się skóry, wypadaniu włosów i powstawaniu cellulitu oraz leczy zmiany, które już zaszły. Pomaga w nawilżeniu, ujędrnieniu i rewitalizacji skóry. Redukuje rozstępy i blizny. Po mezoterapii skóra jest odmłodzona, świeża i wypoczęta.

Nie powinny się jednak na nią decydować osoby podlegające pod przeciwwskazania mezoterapii:

  • o bardzo płytko unaczynionej skórze,
  • alergicy,
  • kobiety w ciąży,
  • pacjenci z opryszczką lub stanem zapalnym skóry.

Zabieg jest bezpieczny i właściwie bezbolesny, ale ze względów proceduralnych może być wykonywany tylko przez lekarza.

Wstrzykiwane preparaty są różne. Najczęściej podawanym jest kwas hialuronowy o niewielkim stężeniu, który naturalnie występuje w naszej skórze.

Stosowane są także wyciąg z karczocha zwyczajnego, l-karnityna czy minoksydyl. Wybór substancji uzależniony jest zawsze od rodzaju stanu chorobowego skóry, części ciała i efektu, który chcemy osiągnąć. Od tego zależy także ilość oraz intensywność zabiegów. W fazie intensywnej zaleca się wykonanie około 4 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych. W fazie podtrzymującej: 2-3 zabiegi w roku.

Przygotowanie skóry do zabiegu nie jest skomplikowane. Osoby bardzo wrażliwe na ból mogą trzydzieści minut przed zabiegiem zostać znieczulone specjalnym kremem lub omówić z lekarzem inną formę znieczulenia miejscowego. Przez około dwa tygodnie przed zabiegiem pacjent może stosować preparat z witaminą K, który uszczelni śródbłonek naczyń i pozwoli uniknąć rozległych siniaków po iniekcjach.

Jeśli pacjent przyjmuje preparaty rozrzedzające krew, powinien je odstawić na około tydzień przed zabiegiem.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest podrażniona. Ale szybko dochodzi do siebie (kilkanaście godzin do dwóch dni).

Alternatywą dla mezoterapii igłowej jest, w pewnym stopniu, mezoterapia bezigłowa. Polega ona na wtłaczaniu substancji aktywnych w formie zjonizowanej przez błony komórkowe bezpośrednio do komórek. Do tego celu wykorzystywany jest specjalny aparat, który emituje prąd o stałym natężeniu.

Efekty mezoterapii bezigłowej bywają mniej widoczne. Nie zostały przeprowadzone badania, które pozwoliłyby stwierdzić, jaki procent substancji przenika do komórki przy wykorzystaniu tej metody. Mezoterapia igłowa, czyli podanie preparatu igłą, daje większą pewność, że substancje zostaną wchłonięte.

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Zabiegi medycyny estetycznej