Kosmetyki zero waste i less waste

17 lutego 2020

Less waste to ideologia polegająca na zmianie codziennych nawyków w taki sposób, aby produkować mniej odpadów. W wersji ekstremalnej to zero waste. Rozprzestrzenia się ona w szybkim tempie do różnych dziedzin życia. Trend ten nie ominął również branży kosmetycznej.

Życie less waste na pierwszy rzut oka może wydawać się trudne, jednak przy odrobinie dyscypliny i trzymając się kilku prostych zasad, możemy znacznie zmniejszyć ilość generowanych śmieci. A tych w łazience gromadzimy bardzo dużo. Od opakowań, po waciki, patyczki kosmetyczne, jednorazowe golarki, czy plastikowe szczoteczki do zębów. Świadomość, jakie zagrożenie dla planety stanowią śmieci, jest coraz większa, dlatego też firmy wprowadzają ekotrendy w kolejne branże. Wchodzą one również do branży kosmetycznej.

Kosmetyki ekologiczne i less waste to podejście do tworzenia produktów z naturalnych materiałów, w opakowaniach nadających się do recyklingu lub biodegradowalnych. Szukając takich kosmetyków należy zwracaj uwagę na:

  • rodzaj opakowania – najlepiej szklane,
  • materiał, z jakiego produkt jest wykonany, dostępne są np. bambusowe, biodegradowalne szczoteczki do zębów,
  • brak dodatkowych opakowań, np. słoik z kremem znajdujący się w kartoniku dodatkowo owiniętym folią nie jest wyprodukowany w duchu less waste,
  • używanie kosmetyków bez opakowań, np. mydeł lub szamponów w kostce,
  • kupowanie kosmetyków na wagę.

Wprowadzając kilka prostych zasad w życie możemy przyczynić się do znacznego zmniejszenia ilości śmieci produkowanych w łazience:

  • Ograniczaj – wystarczy przejrzeć łazienkowe półki, aby zobaczyć, jak wielu z kupionych kosmetyków zupełnie nie potrzebujemy. Kremy na różne części ciała, żele pod prysznic w trzech kolorach, czy kilka pomadek do ust, z których do końca nigdy żadnej nie zużywamy. Kupujmy kosmetyki wyłącznie wtedy, kiedy już się skończą i postawmy na duże opakowania, po których zostanie jedna butelka zamiast dwóch lub trzech.
  • Kupuj świadomie – wybierajmy kosmetyki naturalne, które co prawda są droższe, ale i skuteczniejsze. Mają również krótszą datę ważności, więc mamy pewność, że zostaną zużyte do końca. Na wysypisku ląduje cała masa kosmetyków, których z uwagi na zbyt dużą ilość po prostu nie zużywamy, a przeterminowane wyrzucamy do kosza.
  • Zwracaj uwagę na opakowania – tubki opakowane w kartony, owinięte plastikiem to co najmniej dwa zupełnie zbędne śmieci. Wybieraj szkło, albo sklepy, w których możesz kupić kosmetyki na wagę i przyjść z własnym opakowaniem. W sieci można znaleźć firmy, które wpisują się w ideę last waste i swoje kosmetyki pakują wyłącznie w ekologiczne opakowania.
  • Kupuj produkty uniwersalne – zamiast kremu do rąk, ciała, stóp, dekoltu, wybierz jeden wysokiej jakości odżywczy produkt. Oczywiście nie wszystko da się zastąpić, ale wiele kosmetyków może mieć różne funkcje, np. mydło roślinne w kostce można stosować zarówno do rąk, ciała, jak i twarzy.
  • Zrób to sam – czyli najskuteczniejszy sposób na łazienkę less waste, dzięki któremu ilość odpadów ograniczamy do minimum. Wytworzone kosmetyki możemy przechować w wielorazowych szklanych słoiczkach, a część produktów do tego potrzebnych mamy już zapewne w domu (oleje, soda, kawa płatki owsiane).

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne, Trendy