Jak radzić sobie z trądzikiem?

12 listopada 2015

Trądzik to przykra dolegliwość skóry, której często towarzyszy stan zapalny. Zaczyna się pojawiać w okresie dojrzewania. Jak z nią walczyć? Co jest priorytetem w pielęgnacji skóry trądzikowej?

Problemy z trądzikiem

fot. Romario Ien/bigstockphoto.com

Problem z trądzikiem dotyka ogromnej liczby nastolatków, co niejednokrotnie jest przyczyną kompleksów u młodych ludzi. Dotyka on również starsze osoby – często wywoływany przez stres i nieodpowiednią dietę. Istnieje wiele przyczyn trądziku, ale mitem jest, że się z niego wyrasta i dolegliwość mija po latach. Jeśli nie będziemy z tym walczyć, blizny potrądzikowe zostaną do końca życia.

Prawidłowa pielęgnacja i właściwe leczenie skóry to podstawa skutecznej terapii. Na pierwszym miejscu jest w takich przypadkach czystość skóry, odpowiednio przeprowadzane zabiegi oczyszczające i leczenie przeciwbakteryjne złuszczające naskórek.

Kilka rad pielęgnacyjnych skóry trądzikowej

Systematyczne mycie twarzy rano i wieczorem. Jeśli nasza praca wymaga wysiłku i częściej się pocimy, nasza skóra będzie wymagała częstszego mycia. Do mycia skóry należy używać odpowiednio dobranego płynu o niskim PH odpowiadającym PH skóry. Do mycia twarzy używamy letniej wody. Nie należy używać preparatów, które będą wysuszały nadmiernie skórę, dlatego alkohol nie jest wskazany, będzie podrażniał skórę. Nie powinno się stosować zbyt często peelingu. Wystarczy złuszczać martwy naskórek raz w tygodniu. Nie należy wyciskać żadnych pryszczy i wągrów. Powinno się unikać niepotrzebnego dotykania twarzy. Opalanie wysusza skórę i wtórnie prowadzi do wzmożonej produkcji sebum, dlatego należy stosować filtry UV.

Równie duży wpływ na kondycję skóry ma odpowiednia dieta. Są produkty, po spożyciu których trądzik się nasila. Zdrowa dieta to podstawa w walce nie tylko z trądzikiem. Powinny się w niej znaleźć między innymi, błonnik, źródła beta-karotenu oraz witamina E. Jeżeli stosowanie terapii przeciwtrądzikowej oczyszczającej skórę i dieta nie przynoszą poprawy należy udać się do lekarza dermatologa.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne