IPL – intensywna terapia świetlna

20 stycznia 2011

IPL - intensywna terapia światłemIPL to skrót od intensywnego światła pulsacyjnego, czyli urządzenia, które robi coraz większą karierę w salonach kosmetycznych. Ogólnie zabiegi wykonywane tym sprzętem polegają na kierowaniu na skórę wiązek lasera, które poprawiają jej wygląd.

Na wizytę w gabinecie, w którym wykorzystuje się laser IPL zapisują się osoby mające różne problemy ze skórą na twarzy, jak i w innych miejscach, ale zmiany w tej okolicy są przecież najbardziej widoczne i wstydliwe. Poddając się intensywnej terapii świetlnej możemy zlikwidować lub znacznie zmniejszyć np. wszelkiego rodzaju rumienie, czyli zaczerwienienia na twarzy wywołane pękaniem naczynek, wygładzić blizny i zredukować przebarwienia, leczyć trądzik pospolity i różowaty oraz jego skutki, usunąć nadmierne owłosienie. Fotoodmładzanie pozwala również na redukcję zmarszczek.

Ilość i intensywność zabiegów oczywiście zależy od stanu skóry i od tego, jak reaguje ona w kontakcie z laserem. Zabiegi IPL są praktycznie bezbolesne, a to, co się podczas nich odczuwa to raczej dyskomfort i lekkie pieczenie niż ból. Wiązki lasera wchłaniane są przez hemoglobinę i melaninę – tak docierają do uszkodzonych komórek i je leczą. Odnawiane są włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za wygląd naszej skóry.

Zawsze, kiedy udajemy się, by poprawiać nasz wygląd, a leczymy od lat np. trądzik lepiej skonsultować się ze swoim dermatologiem i zapytać, czy zabieg nam nie zaszkodzi. Kiedy dostajemy zgodę lub konsultacja nie jest potrzebna powinniśmy wiedzieć, co jeszcze trzeba wyeliminować, żeby wizyta u kosmetyczki była bezpieczna. Nie wolno przez co najmniej tydzień łykać leków, które zawierają kwas acetylosalicylowy, ponieważ rozrzedzają one krew i mogą się przyczynić do krwotoków i dłuższego gojenia się ran. Kolejne przeciwwskazania fotoodmładzania to:

  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • skłonności do robienia się blizn, czyli bliznowacenie,
  • świeża opalenizna, także ta sztuczna po samoopalaczach,
  • otwarte rany w okolicach przeprowadzania zabiegu IPL.

Kolejną ważną sprawą jest pora roku, kiedy zabiegi laserowe szczególnie na twarzy zaleca się wykonywać. Zamykanie naczynek lub likwidowanie blizn po trądziku najlepiej wykonywać w suche i ciepłe miesiące, ale nie słoneczne tak, by skóra mogła się prawidłowo zagoić. Nie wolno się wtedy przez pewien czas opalać, o czasie poinformuje nas kosmetyczka, trzeba używać kremów z filtrem, przez jakiś czas też może pojawiać się opuchlizna, a nawet zasiniaczenia. Kosmetyczka da nam lub zaleci smarowanie leczonych miejsc specjalną maścią lub kremem. Większość tych zabiegów dla utrzymania zadowalającego efektu trzeba przeprowadzać ponownie, co jakiś czas. Sprawdzajmy też salony kosmetyczne, w których wykonuje się zabiegi IPL, ponieważ aparaty do jego wykonywania nie są bardzo drogie i nawet niedoświadczona i niewyedukowana kosmetyczka może go używać, a to jak wiadomo może skończyć się dla pacjenta trwałymi uszkodzeniami skóry i oszpeceniem większym niż problem, który chciało się rozwiązać.

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Zabiegi kosmetyczne