Analiza kolorystyczna – opisy typów

4 września 2018

W poprzednim artykule przedstawiliśmy ogólnie zasady analizy kolorystycznej. Tutaj skupimy się na opisach poszczególnych typów. Nie są one wyczerpujące, ale być może ułatwią choć w przybliżeniu dobór odpowiedniej kolorystyki ubrań, dodatków i kosmetyków. Aby mieć absolutną pewność, jakim typem jesteśmy, warto zasięgnąć rady specjalisty od wizażu.

Wiosna

Wiosna jest pierwszym z typów ciepłych, a przy tym dość jasnym i delikatnym. Typowe odcienie włosów to złoty blond, beż, jasnorudy i ciepły jasny brąz. Oczy często zielonkawe, turkusowe, niebieskie ze złotymi plamkami, czasem orzechowe lub piwne. Cera brzoskwiniowa bądź w odcieniu kości słoniowej, nieraz z piegami i lekkim rumieńcem. Przedstawicielkami tego typu są Scarlett Johansson i Charlize Theron.

Wiosnom pasują barwy delikatne, soczyste, z podtonem ciepłym – np. odcienie morelowe i łososiowe, cynober, koral, bananowy żółty, oliwkowy, jasna zieleń młodej trawy, ciepły zgaszony turkus, kremowy, beże i jasne ciepłe brązy. Biżuteria lepiej złota niż srebrna; dobrze wyglądają perły, turkusy, topazy i korale. Wiosny bardziej kontrastowe wyglądają korzystnie nawet w dość wyrazistej i bogatej biżuterii, podczas gdy dla wiosny jasnej/stonowanej lepsza będzie delikatna i dyskretna. Makijaż: lekkie podkłady w odcieniu kości słoniowej, róże, pomadki i błyszczyki brzoskwiniowe i koralowe, złote i łososiowe cienie do powiek, tusz do rzęs lepszy brązowy niż czarny. Dla wiosny korzystniejsze są kosmetyki kolorowe z połyskiem niż całkowicie matowe.

Niepolecane: odcienie bardzo ciemne, gdyż mogą przytłaczać.

Lato

Lato to z kolei pierwszy typ chłodny. Jego barwy sprawiają wrażenie jakby zgaszonych, przykurzonych. Typowe kolory włosów to blond lniany, popielaty i tzw. mysi, a także jasny brąz z odcieniem szarawym. Oczy bywają szare, szaroniebieskie i szarozielone, w dość jasnej, mało kontrastowej oprawie, choć zdarzają się ciemne brwi. Cera jasna, delikatna, mleczna, bladoróżowa lub w odcieniu jasnego chłodnego beżu. Przykłady lata to Cameron Diaz, Olivia Wilde i Kate Moss.

Latom pasują chłodne błękity, w tym morski, chłodne szarości, delikatne fiolety w odcieniach bzu i wrzosu, chłodne pastelowe róże, czerwień malinowa i arbuzowa, piaskowy żółty i wszelkie odcienie sprawiające wrażenie jakby przypudrowanych czy z domieszką szarości. Biżuteria najlepiej w odcieniach srebra i platyny; dobrze wyglądają turkusy i cyrkonie. Makijaż: podkłady w odcieniu jasnego chłodnego beżu, róże i pomadki w odcieniach brudnego różu i wrzosu, cienie do powiek – zgaszone szarości i fiolety.

Niepolecane: czerń od stóp do głów (akcenty mogą wyglądać korzystnie), ciepłe brązy i rudości.

Sidhe/bigstockphoto.com

Jesień

Jesień, tak jak wiosna, jest typem ciepłym, ale bardziej wyrazistym i intensywnym. Włosy mają różne odcienie rudości, od miodu i bursztynu po cynamon i kasztan. Typowe kolory oczu to ciepły odcień zieleni, piwny i orzechowy. Cera podobna jak u wiosny, choć raczej bez rumieńców. Zdarzają się także osoby z cerą dość śniadą w odcieniu złocistobeżowym. Modelowym przykładem jesieni jest aktorka Julianne Moore. Typem mniej kontrastowym jest Jennifer Lopez.

Korzystne kolory dla jesieni to przede wszystkim barwy jesiennych liści – złote, rdzawe, bordowe, khaki, miedziane, a także fiolet śliwkowy i bakłażanowy, kobalt, turkus, ciepłe brązy, zieleń mchu. Biżuteria najlepiej złota; dobrze się prezentuje dość wyrazista, etniczna/orientalna, która dla wiosny mogłaby być nieco przytłaczająca. Makijaż: żółtawe podkłady, pudry brązujące w odcieniu terakoty, pomadki ciemnoczerwone, rdzawe i brązowe, cienie brązowe, beżowe i złote.

Niepolecane: chłodne pastele, srebro.

Zima

Zima jest typem chłodnym, a przy tym bardzo wyrazistym. Występuje tu wyraźne zróżnicowanie podtypów, jeśli chodzi o wygląd. Zimy ciemne, nazywane także zimami bez kontrastów bądź południowymi, mają ciemne włosy i oczy oraz przeważnie ciemną cerę o chłodnym odcieniu. Ten typ jest dość częsty wśród osób ciemnoskórych i o południowym typie urody. Istnieją też zimy jaśniejsze i bardziej kontrastowe (chłodne, czyste), o jasnej cerze w odcieniu bladego różu lub chłodnego beżu. Mają one włosy czarne, ciemnobrązowe, brązowoszare, czasem z jasnymi refleksami, a nawet platynowe i siwe – ale zawsze bez rudych odcieni. Oczy są jasnoszare, błękitne bądź szarozielone, wyraźnie kontrastujące z ciemną oprawą; charakterystyczna jest ciemniejsza obwódka wokół tęczówki. Znane zimy to np. Salma Hayek, Megan Fox i Liv Tyler.

Zimy mogą sobie pozwolić na barwy żywe i jaskrawe, ale także nasycone i ciemne. Typ ciemny/południowy może dobrze wyglądać w niektórych barwach jesieni, a typy czyste/kontrastowe – w niektórych barwach lata i wiosny. Zalecane są połączenia czerni i bieli, czerwień strażacka i karminowa, bordo, szafir, kobalt, fuksja, amarant, bakłażan, szmaragd, butelkowa zieleń, stalowoszary, srebrny. Makijaż: świetnie prezentuje się klasyczne połączenie czarnej kreski na powiece i czerwonej szminki na ustach; podkłady chłodnobeżowe, porcelanowe i z kroplą różu; róż pasteloworóżowy lub zamiast niego puder brązujący w odcieniu taupe; pomadki – wspomniane czerwone, ale także różowe, wrzosowe, a nawet fioletowe, cienie – szare, srebrne, granatowe, fioletowe. Biżuteria najlepiej w odcieniach srebra i platyny, może być duża, wyrazista, geometryczna. Korzystny może być odcień starego złota jako akcent, zwłaszcza dla zim o ciemniejszym kolorycie.

Niewskazane – zgaszone pastele, ciepłe brązy, odcienie musztardowe.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne