„Twarz biegaczki” – jak o nią dbać zapobiegając utracie jędrności skóry?

15 sierpnia 2016

„Twarz biegaczki” to zjawisko pojawiające się zazwyczaj u tych kobiet, które często uprawiają sport. Każdy wie, że w zdrowym ciele zdrowy duch, ale wszyscy powinniśmy też pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo. Spalanie tkanki tłuszczowej to zjawisko jak najbardziej pozytywne, jednak jej niedobór w obrębie twarzy i biustu nie służy urodzie. Kwestii piersi nie trzeba tłumaczyć – bez tkanki tłuszczowej tracą jędrność, zmniejsza się ich rozmiar, stają się mniej atrakcyjne. A co dzieje się z twarzą, kiedy znika z niej tłuszcz odpowiedzialny za napięcie skóry i uwydatnienie kości?

pressmaster/bigstockphoto.com

Wyraźne zmniejszenie zapasu tkanki tłuszczowej na twarzy powoduje wyostrzenie rysów i przyspiesza pojawienie się zmarszczek. Skóra wiotczeje, a twarz wygląda mniej estetycznie. Ponadto cera regularnie wystawiana na działanie różnych warunków atmosferycznych – ostrego słońca, chłodu czy silnego wiatru staje się ziemista i najczęściej jest mocno przesuszona. Należy również pamiętać, że ćwicząc na świeżym powietrzu, narażamy się na silniejsze działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry.

Żeby chronić skórę przed wpływem negatywnych czynników wynikających z uprawiania sportu w plenerze, najlepiej jest sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Preparaty z filtrami UV, a także te silnie nawilżające będą idealnym wyborem. Po powrocie do domu warto dodatkowo użyć kremu regenerującego. Ważne jest także stosowanie kosmetyków odmładzających, stymulujących odbudowę włókien kolagenowych, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej jędrności i elastyczności skóry.

Troska o skórę jest istotna także podczas ćwiczeń na siłowni i w klubie fitness. Podstawą jest higiena, ponieważ z jednego urządzenia korzysta tam kilkadziesiąt osób dziennie. Najlepiej byłoby używać preparatów dezynfekujących przed skorzystaniem ze sprzętu. Jeśli to niemożliwe, koniecznie należy pamiętać o unikaniu dotykania twarzy nieumytymi dłońmi oraz o dokładnym umyciu się po zakończeniu treningu. Ważny jest też właściwy dobór stroju do ćwiczeń. Trzeba pamiętać, że skóra musi oddychać, by pot nie powodował wystąpienia zaskórników i wyprysków.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne