Rozstępy: domowe metody zapobiegania

7 grudnia 2015

Rozstępy to problem obojga płci i może wystąpić w każdym wieku. Jak nie dopuścić do ich powstania? Sprawdź jakie są w ich zakresie profilaktyka i domowe sposoby zapobiegania.

Profilaktyka i zapobieganie rozstępom to najprostszy sposób, aby nie dopuścić do ich powstania. Ponieważ nagły wzrost wagi lub jej utrata to najczęstsze przyczyny pojawiania się rozstępów staraj się utrzymywać wagę w dopuszczalnych granicach. Równie ważne jest nawadnianie organizmu. Pij dużo wody, ponieważ dzięki temu skóra będzie utrzymywała właściwą elastyczność. Regularna aktywność fizyczna wzmocni mięśnie, skóra będzie bardziej jędrna i mniej podatna na uszkodzenia. Wskazane są także ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.

Krem na rozstępy

fot. kalim/bigstockphoto.com

Zdrowa dieta

Kiedy zacznie się pojawiać pierwsze stadium rozstępów w postaci zaczerwień skóry, warto podjąć intensywniejsze działania jak dostarczenie witamin i minerałów. Witamina K – przyspiesza gojenie ran. Znajdziemy ją w zielonych warzywach takich jak: brokuły, kapusta, szpinak, sałata czy brukselka, a także w wątróbce, pomidorach i nabiale. Za sprężystość skóry odpowiada cynk, który dostarczą nam orzechy, pestki dyni i owoce morza.

Skuteczne kosmetyki

Kremy i olejki natłuszczą i złagodzą zmiany skórne. Możemy je przygotować sami. Kilka łyżeczek oleju z witaminą E do kąpieli wygładzi i nawilży skórę. Również doskonała będzie kąpiel miętowa – wystarczyć w litrze wody zaparzyć 4 saszetki herbaty miętowej i wlać do kąpieli. Poprawić krążenie i jędrność skóry możemy podczas prysznica polewając skórę raz ciepłą, a raz zimną wodą. W trakcie kąpieli dobry jest też masaż z zastosowaniem kawowego peelingu – zalać wrzątkiem 2 łyżeczki mielonej kawy, gdy napęcznieją dodać 2 łyżeczki soli i żelu do kąpieli. Wcierać w wilgotne ciało i spłukać. Pozbędziesz się w ten sposób warstwy starego naskórka.

Pamiętajmy, że jednorazowe działania nie przyniosą efektów. Ważna jest systematyczność. Gorzej korygować czy usuwać rozstępy kiedy wejdą w drugie stadium tzw. fazę zanikową. Wtedy na skórze powstają białe prążki, które trudno wyeliminować. Może pomóc wyłącznie chirurg. Dlatego warto działać zanim pojawią się problemy.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne