Przeszczep włosów

22 listopada 2010

Przeszczep włosówŁysienie to problem, który dotyka głównie mężczyzn, ale także kobiety go doświadczają, co jest na pewno bardziej dla nich bolesne niż w przypadku panów. Na szczęście dzisiejsza medycyna potrafi pomóc ludziom dotkniętym tą przypadłością, co ma ogromny wpływ na komfort ich życia, eliminuje mało atrakcyjny wygląd, a przede wszystkim poprawia ich stan psychiczny spowodowany łysieniem.

Ratunkiem okazuje się tutaj przeszczep włosów. Przyczyn łysienia jest kilka, główny powód to wiek – wiadomo, że z biegiem lat włosy stają się słabsze i cieńsze. Kolejna przyczyna to hormony i ich zaburzenia, np. panowie z dużą ilością testosteronu są zazwyczaj bujnie owłosieni na całym ciele i szybko łysieją na głowie, panie w ciąży też mogą zauważyć większe wzmożenie wypadania włosów. Są jeszcze łysienia spowodowane chorobami skóry, braniem leków i mechanicznymi urazami skóry głowy. Wiele rodzajów łysienia można wyleczyć lub załagodzić leczeniem farmakologicznych, ale są przypadki, gdzie leczenie nie daje rezultatów, a człowiek nie wyobraża sobie życia bez włosów na głowie.

Niezależnie jednak od przyczyny łysienia, przeszczepu włosów można dokonać tylko u określonej grupy osób. Do zabiegu nadają się ludzie, których łysienie nie obejmuje już całej głowy i nie wynika z przyczyn chorobowych. Włosy najczęściej przeszczepia się u mężczyzn i kobiet, którzy weszli w tzw. okres przekwitania, kiedy to zaburzenia hormonalne doprowadzają do wypadania włosów lub właśnie u mężczyzn, którzy w stosunkowo młodym wieku zaczynają łysieć przez nadmiar testosteronu. Przed takimi zabiegami przeprowadza się wywiad z osobami zainteresowanymi dotyczący występowania łysienia w ich najbliższej rodzinie. Im takich wypadków mniej tym istnieje szansa, że przeszczep się przyjmie, a włosy będą rosły zgodnie z założeniem.

Drugą równie ważną sprawą jest to czy ewentualne włosy, które się będzie przeszczepiało spełniają określone warunki, to znaczy, czy włosy, które pozostają na głowie są zdrowe, mają odpowiednią grubość i strukturę. Jeśli włosy są słabe to wiadomo, że nie ma sensu ich przeszczepiać, bo i tak wypadną. Człowiek poddający się takiemu zabiegowi powinien być też zdrowy, przeciwwskazaniami do zabiegu mogą być cukrzyca, choroby krążenia i skórne. Zabieg robiony jest po podaniu znieczulenia miejscowego, więc wyeliminować należy uczulenie na podawane leki.

Istnieją dwa rodzaje zabiegów mające na celu zakrycie włosami wyłysiałych miejsc. Lekarze pobierać mogą kilkucentymetrowe płaty skóry z włosami i wszywać je w odpowiednie miejsca. Drugi sposób to pobieranie pojedynczych mieszków włosowych i wszczepianie ich w rozcięcia na skórze, w których włosy już nie rosną. Po zabiegu można mieć przez kilka dni spuchniętą głowę i twarz. Pacjent do pełnej sprawności dochodzi w kilka dni po zabiegu. Efekty operacji powinno być widać po upływie około pół roku, kiedy to skóra głowy ładnie się zagoi, a rosnące włosy będą już dobrze widoczne. Ceny zależą oczywiście od ilość przeszczepów, ale najniższy koszt to 3 tysiące złotych w górę.

Tagi:

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Zabiegi chirurgii plastycznej