Leczenie rozstępów

3 grudnia 2013

rozstępyNieestetyczny problem wielu kobiet – rozstępy. Pręgi pojawiają się na skórze po ciąży lub nagłym przybraniu na wadze. Ich usunięcie wymaga często specjalistyczny metod. Wyróżnia się dwie fazy rozstępów. Pierwsza, zapalna charakteryzuje się czerwonymi, równoległymi rozstępami. W takim przypadku łatwiej jest usnąć zmiany. Natomiast w drugiej fazie, zwanej zanikową, gdy rozstępy są mniejsze i mniej widoczne (najczęściej są to białe prążki) nie da się całkowicie ich usunąć, nawet po przeprowadzeniu operacji. To jednak nie oznacza, że nie można walczyć z nieestetycznymi zmianami na skórze. Gabinety medycyny estetycznej oferują szereg metod, po zastosowaniu których rozstępy będą mniej widoczne.

Rozstępy najczęściej pojawiają się w okolicach bioder, ud, piersi oraz brzucha. W przypadku mężczyzn na plecach i obręczy barkowej. Przyczyną powstawania rozstępów może być zwiększony poziom kortyzolu we krwi, co skutkuje niewłaściwą pracą fibroblastów. W wyniku to włókna kolagenowe szybciej ulegają zerwaniu, szczególnie gdy zwiększa się masa ciała. Również podwyższony poziomu estrogenów, np. w okresie ciąży lub przy kuracji hormonalnej ma wpływ na częstsze pojawianie się rozstępów. Podobnie jak niektóre leki i niewłaściwa dieta oraz uwarunkowania genetyczne.

Rozstępy można usunąć za pomocą lasera. Zabieg polega na oparzeniu laserem miejsc na skórze, gdzie pojawiły się rozstępy, by pobudzić ją do intensywnej regeneracji. Skuteczny może być również peeling chemiczny, który pobudza produkcję nowych komórek oraz usprawnia syntezę włókien kolagenowych. Stare komórki można złuszczyć mechanicznie za sprawą mikrodermabrazji. Bezbolesny zabieg zwiększa produkcję kolagenu i elastyczny oraz pobudza krążenie. Popularnym zabiegiem przeciwdziałającym rozstępom jest także mezoterapia, podczas której wstrzykuje się w uszkodzone tkanki odżywczą mieszankę, która przyczynia się do regeneracji kolagenu.

Z rozstępami można również walczyć farmakologiczne. Silne działanie na stymulację fibroblasty mają retinoidy. Leki przeciwdziałają stanom zapalanym skóry oraz zwiększają syntezę kolagenu. Skóra stanie się znacznie gładsza za sprawą dermabrazja. Mechaniczny peeling to inwazyjny zabieg, który wymaga znieczulenia i nie każdy może mu się poddać. Rekonwalescencji wymaga też zabieg z użyciem lasera barwnikowego, podczas którego usuwana jest część naskórka z rozstępem. Najbardziej inwazyjne jest jednak chirurgiczne wycięcie rozstępów. Operacyjne usunięcie rozstępów wiąże się bowiem z pozostawieniem blizny.

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Zabiegi medycyny estetycznej