Kosmetyki apteczne lepsze od tych z drogerii?

14 lipca 2014

Polki uważają kosmeceutyki za dużo skuteczniejsze i lepsze od tradycyjnych kosmetyków z drogerii. Okazuje się, że całkiem słusznie, bo poza pielęgnowaniem skóry takie preparaty pomagają leczyć choroby skóry i są antyalergiczne.

Przy tworzeniu kosmetyków, które można kupić w aptece zwykle współpracują kosmetolodzy, alergolodzy, farmaceuci, chemicy oraz dermatolodzy. Dzięki temu nie są to zwykłe kosmetyki, które mają za zadanie wyłącznie pielęgnować skórę, ale też łagodzić objawy chorób czy nawet wspomagać ich leczenie. Zwykle specyfiki tego typu są nieco droższe, ale za to zawierają więcej składników odżywczych. Zanieczyszczenia powietrza, uszkodzenia fizyczne, niewłaściwie dobrane kosmetyki oraz inne czynniki powodują, że nasza skóra staje się coraz bardziej wrażliwa i problem ten dotyczy prawie 50 proc. ludzi.

Badania TNS OBOP z 2012 roku pokazują, że co piąta osoba w Polsce kupuje właśnie kosmetyki apteczne.

Co prawda w większości to panie wybierają takie rozwiązania, ale trzeba pamiętać, że co dziesiąty mężczyzna także sięga po dermokosmetyki, co wcale nie jest takim złym wynikiem. Uważamy je za bardziej skuteczne w porównaniu do klasycznych kosmetyków, choć na takie postrzeganie tych produktów wpływa również fakt, że są polecane przez specjalistów. Z tych samych badań wynika, że ok. 30 proc. osób ankietowanych nie ma problemów z cerą, dlatego nie kupuje kosmetyków z apteki. Jednocześnie 11 proc. badanych stwierdziło, że dermokosmetyki niczym nie różnią się od drogeryjnych.

Warto jednak wiedzieć, że kosmetyki z apteki są zwykle pozbawione wszystkich tych substancji, które mogą uczulać i jest to główna cecha, która wyróżnia te kosmetyki spośród innych. Producenci starają się jednak dotrzeć do klientów oferując niekiedy gamy produktów o bardziej specyficznym działaniu, dla konkretnej grupy osób, np. z atopowym zapaleniem skóry, skórą suchą i mieszaną. Wybierając tego rodzaju kosmetyki nie musimy obawiać się, że dodatkowo pogorszymy stan naszej skóry, spowodujemy podrażnienia albo reakcje alergiczne.

Dermatolodzy często zalecają ich stosowanie także w codziennym stosowaniu, jak również jako wspomaganie leczenia rozmaitych chorób skórnych. Musimy tylko pamiętać o dobraniu odpowiedniego kosmetyku do rodzaju naszej skóry.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Wiadomości