Jak dbać o skórę po zabiegach medycyny estetycznej?

25 lipca 2016

Eksperci medycyny estetycznej coraz częściej przypominają, że niemal wszystkie zabiegi ingerujące w naszą skórę w jakimś stopniu ją uszkadzają. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po wykonanych na niej zabiegach estetycznych, bez względu na to czy jest to zabieg laserowy, mezoterapia czy nawet peeling.

Jednym z pierwszych po-estetycznych objawów uszkodzeń skóry bywa jej zaczerwienienie wywołane podrażnieniami, widoczne obrzęki i zasinienia. Może się również zdarzyć, że po określonych zabiegach skóra będzie ściągnięta, z wyraźnie odczuwalnym pieczeniem, czy nawet nieprzyjemnym bólem, dlatego bardzo istotna jest w tym momencie jej pielęgnacja, tak, by jak najszybciej przeszła okres rekonwalescencji po zabiegu i wróciła do formy.

Pierwszymi rzeczami, o których należy pamiętać po większości zabiegów estetycznych jest unikanie wszelkich czynników, które dodatkowo będą skórę podrażniały. Będzie to m.in basen (woda chlorowana), sauna (rozszerzenie porów skórnych pod wpływem wysokiej temperatury), czy nadmierne opalanie się i wystawianie ciała na słońce, zanim jeszcze wygoją się pozabiegowe rany.

evgeny atamanenko/bigstockphoto.com

Dodatkową pielęgnacją dla zmęczonej medycyną estetyczną skóry będą też odpowiednie kosmetyki. Wśród nich warto zwrócić uwagę na kremy, które silnie regenerują skórę nocą i mają wysokie działanie antybakteryjne. Tego rodzaju kremy będą stanowiły skuteczną ochronę dla „zranionej” skóry oraz przyspieszą proces gojenia się ran. O dobór takiego kosmetyku (zwanego też kosmeceutykiem – ze względu m.in na działanie przeciwzapalne) warto spytać bezpośrednio lekarza zajmującego się naszym zabiegiem. Powinien on poradzić, jaki krem dobrać i jak często go stosować. Cennych wskazówek udzielą również sami farmaceuci.

Idealny kosmetyk pielęgnacyjny powinien zawierać w tym przypadku dużo kwasu hialuronowego, koenzym Q10 (tzw. koenzym młodości) , witaminy A, C, E, KK, PP, glicerynę, wyciągi roślinne, alantoinę, D-pantenol, oraz wody termalne. Odpowiednie zbilansowanie tych składników będzie korzystnie wpływało na łagodzenie objawów takich jak zaczerwienia i opuchnięcia (widocznych gołym okiem po zabiegach medycyny estetycznej), zmniejszenie bólu, zabezpieczenie skóry przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby ją podrażnić oraz w efekcie końcowym – na wzmocnienie efektów samego zabiegu.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Kosmetyka estetyczna, Porady kosmetyczne, Zabiegi medycyny estetycznej