Aparat ortodontyczny – moda czy konieczność?

6 sierpnia 2010

Aparat ortodontycznyOglądając filmy i seriale szczególnie produkcji amerykańskiej kilkanaście lat temu zauważyć można było, że prawie każde kilkunastoletnie dziecko miało na zębach aparat korekcyjny. Obecnie w Polsce taka metoda leczenia zgryzu nawet wśród dorosłych jest bardzo popularna.

Do niedawna aparaty ortodontyczne stosowane były w przypadku osób, które odczuwały dyskomfort lub ból podczas jedzenia czy ich szczęki ucierpiały podczas wypadku. Obecnie aparaty zakłada się dla poprawienia wyglądu zębów i kształtu szczęki.

Każda wizyta u ortodonty rozpoczyna się od obejrzenia przez lekarza uzębienia, zrobienia odlewów szczęk w gipsie i wykonania zdjęć RTG. Jeśli konieczne jest leczenie stomatologiczne najpierw trzeba je przeprowadzić. Wybór aparatu i rodzaju leczenia ortodontycznego zależy od wielkości wady i wieku pacjenta.

Rozróżniamy dwa główne typy aparatów korekcyjnych: ruchome i stałe. Oczywiście te ruchome proponowane są dzieciom z małą wada zgryzu. Taki aparat ortodontyczny dzieci zobowiązane są zakładać głównie na noc i na kilka godzin w ciągu dnia. Aparaty stałe zakłada się dzieciom przy większych wadach zgryzu i wszystkim dorosłym. Rozróżniamy kilka rodzajów tych aparatów, a ich różnorodność wynika z materiałów, z których są zrobione, przez co są mniej lub bardziej widoczne na zębach.

I tak mamy aparaty: ceramiczne, metalowe, antyalergiczne, kompozytowo-ceramiczne, szafirowe. Samo zakładanie aparatu polega na tym, że do każdego zęba przykleja się, tzw. zamki, pod które zakłada się gumki (ligatury) a całość łączy się drutem. Drut ten przy każdej comiesięcznej wizycie jest odpowiednio naciągany. Dla osób, które wstydzą się drutów na zębach lub nie chcą by aparat był widoczny, stosuje się aparaty zakładane od wewnętrznej strony zębów. Należy też wiedzieć, że podczas prostowania zębów niekiedy konieczna jest ekstrakcja, czyli usunięcie kilku zębów, by te, które zostają miały miejsce na odpowiednie ustawienie się. Sam aparat w zależności od wieku pacjenta i stanu zgryzu nosi się różnie, ale trwa to nie mniej niż rok, a średnio dwa lata. Zdjęcie aparatu ortodontycznego nie oznacza, że leczenie już się zakończyło. Wiele osób ma jeszcze zalecany głównie na noc aparat ruchomy, po to by zęby nie wróciły do stanu sprzed leczenia. Koszt stałego aparatu bez dodatkowych wizyt kontrolnych to ok. trzy tysiące złotych.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Trendy